BAĞIMLILIK İLE MÜCADELEDE HER KESİME GÖREV DÜŞÜYOR

 BAĞIMLILIK İLE MÜCADELEDE HER KESİME GÖREV DÜŞÜYOR

Günümüzde yaş farkı gözetmeksizin artan bağımlılık problemi kanayan bir yara haline gelmiş durumda. Bu sorunla mücadelede toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor. Medline Adana Hastanesi “Ayakta Arındırma Merkezi” ruhsatı ile bağımlılık sorununda çözüm üretmek için hizmet vermeye başladı.

Ciddi bir halk sağlığı sorunu

Bağımlılığın, tedavisi ömür boyu devam eden ve zaman zaman yinelemeler gösteren kronik bir beyin hastalığı olarak tanımlayan Medline Adana Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Sönmez, bağımlılık yaratan maddeler arasında Türkiye’de en sık kullanılanların başında eroinin geldiğini ve bunun tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunu halini aldığını söyledi.

Çip tedavisi öne çıkıyor

Madde kullanım sıklığının artmasıyla beraber yarattığı bireysel ve toplumsal sorunların psikiyatrideki öneminin de giderek arttığını kaydeden Dr. Sönmez, eroin bağımlılığı (Opioid) tedavisinde çok sayıda seçenek olsa da esasen son yıllarda piyasaya çıkan bazı yeni ilaçların umut verdiğini söyleyerek, “Naltrekson bu seçeneklerden en dikkat çekenidir ve uzun süredir tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça uygulanmaktadır. Normalde ağızdan alınan tablet formu dışında cilt altına yerleştirilen implant (Yaygın bilinen ismiyle çip) ve kas içine yapılan enjeksiyon (İğne) formları da bulunmakla beraber ülkemizde sadece implant formu mevcuttur” dedi.
 
Madde alma isteğini engelliyor

“Naltrekson, eroin bağımlılığının etkilerini önleyen, aşırı madde alma isteğini azaltan bir opioid reseptör antagonistidir. Yani kısaca açıklamak gerekirse naltrekson beyinde eroinin bağlandığı bölgeye yapışır ve kişi eroin alsa da etkilerini yaşamaz. Bu sayede kişide eroin kullanma isteği söner. Çip tedavisini uygulamadan önce hastanın 5 ila 7 gün kesinlikle eroin kullanmaması gerekir. Alınan eroinin vücuttan tamamen uzaklaştığından emin olmak şarttır. Bu nedenle çip uygulamasından önce mutlaka idrarda madde taraması yapılır. Bu aşama (Arındırma) tedavinin en kritik ve en önemli aşamasıdır” diyen Dr. Yunus Emre Sönmez, vücutta eroin varken çip yerleştirilmesi durumunda bunun beyinde eroin bağlanma bölgesinden eroinin hızla uzaklaşmasına ve kişide ciddi bir madde yoksunluk krizi ortaya çıkmasına neden olacağını söyledi.

Arındırma döneminden sonra kullanılıyor

Arındırma dönemi tamamlandıktan ve eroinin vücuttan tamamen atıldığından emin olunduktan sonra çip tedavisinin uygulandığını anlatan Dr. Sönmez, şöyle devam etti: “Hastane şartlarında ve genel cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilen işlemde lokal anestezi yardımıyla karnın alt kısmında 1-2 santimlik bir kesi oluşturulur ve çip, cilt altına yerleştirildikten sonra kesi 1 ya da 2 dikişle kapatılır. Yara 1 haftada iyileşir ve yerleştirilen çip etkisini 3 ay boyunca sürdürür. Uygulanan bu tedavi 3 ayda bir olacak şekilde yılda 4 kez tekrarlanır. 1 yıl bu uygulamanın devam etmesi önerilir. Aynı zamanda belirli aralıklarla bir psikiyatri uzmanı ile görüşmenin ve tedaviye psikoterapi eklenmesinin de olumlu etkileri olduğunu unutulmamalıdır.” 

Avantajları fazla

“Çip tedavisinin en önemli avantajı hastanın her gün ilaç almak zorunda kalmamasıdır. Böylece ağızdan ilaç alındığında oluşan ilacı almayı unutma ya da bırakma gibi riskler sıfıra indirilmiş olur. Bu tedavinin diğer bir önemli avantajı ise genellikle yan etkisinin çok az olmasıdır” bilgisini veren Dr. Yunus Emre Sönmez, ancak bazı hastalarda hafif düzeyde baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma gibi yan etkilerin görülebildiğini de sözlerine ekledi.


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER