DEMANS HASTALARI SIKI TAKİP EDİLMELİ

DEMANS HASTALARI SIKI TAKİP EDİLMELİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Evlice, Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon demans (bunama) hastası olduğunun tahmin edildiğini kaydetti. Demans hastalarının içerisinde en sık nedenin  “alzheimer hastalığı” olduğunu belirten Doç Dr. Evlice, diğer nedenlerin çoğunluğunu ise serebrovasküler hastalık (inme), Parkinson hastalığı,  halk arasında beyinde sıvı birikimi olarak bilinen ''Normal Basınçlı Hidrosefali'' denilen hastalıkların oluşturulduğuna vurguladı. Söz konusu hastalıklar için ayırıcı tanının yapılması çok önemli olduğuna işaret eden Evlice, “Çünkü her bir hastalığın yaklaşımı farklı. Örneğin inmeye bağlı gelişen bir demans hastasında öncelikli olarak inmeye neden olan faktörlerin araştırılıp tedavi edilmesi lazım veya olgu normal basınçlı hidrosefali ise ameliyatla tedavi şansı var. Her unutkanlığı olan kişi demans olmadığı gibi, her demansı olan kişi de alzheimer hastası değildir. Demans'tan korunabilmek için toplum olarak bilinçlenmeli ve özellikle orta yaşlardan itibaren sağlıklı yaşamaya önem vermek gerekir.” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNE DİKKAT!

Covid-19 pandemisinde demans hastalarının durumunun önem arz ettiğine değinen Doç Dr. Ahmet Evlice, bunun nedenlerini şu şekilde dile getirdi: “Birinci tedbir; izolasyon.  Hastalar alınan önlemleri (maske takmak, sosyal mesafe, el yıkama, vs.) anlamakta ve uygulamakta güçlük çeker. Anlamış olsalar bile muhtemelen kısa süre sonra unutacaklar. Bu nedenle pandemi sürecinde yakınları hastaları daha sık takip etmeleri gerekir. Önemli ikinci noktanın ise Covid-19 virüsünün hastalarda ani kafa karışıklığı olarak tanımlayabileceğimiz deliryum tablosuna yol açmış olmasıdır.” Ani gelişen bilişsel kötüleşmelerde Covid-19'un akla gelmesi gerektiğini; ancak her ani bilişsel kötüleşmenin de Covid-19'a bağlı olamayabileceğine de dikkat çeken Evlice, bunun ayırıcı tanısının ilgili merkezlerde yapılması gerektiğini kaydetti.

Pandemi sürecinde hasta ve yakınlarının kontrol amaçlı hastaneye gelmek istediğini hatırlatan  Doç. Dr. Ahmet Evlice, “Hekimler olarak bizler de acil durumlar dışında hastaneye gelmelerini önermiyoruz. Bu durumda 'Alzheimerın Sesi' isimli application telefonlara indirilip hastalıkla ilgili detaylı bilgi alınabilir. Veya Türkiye Alzheimer Derneğinin web sitesinden hastalıkla ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir.” diye konuştu. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER