TÜRKİYE OBEZİTEDE AVRUPA BİRİNCİSİ

TÜRKİYE OBEZİTEDE AVRUPA BİRİNCİSİ

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan obeziteyle mücadele kampanyasında 5 pilot bölgedeki ilk merkezlerden biri olan Adana Şehir Hastanesi Obezite Merkezi 1’inci yaşını kutladı. Yüzde 100 zayıflama hedefiyle yola çıkan ve "1 Yılda 1 Ton Maratonu" sloganıyla obezite ile mücadele başlatan merkez; insan sağlığına zarar vermekle kalmayıp ekonomiye de yılda 20 milyar TL maddi zararı olan obeziteye savaş açtı.
12 ayda, İstanbul’da Samatya ve Bağcılar, Kahramanmaraş ve Gaziantep ile birlikte Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de içinde bulunduğu pilot bölgelerde yürütülen obeziteyle mücadelede sadece Adana'lılar toplamda 1 ton 352 kilogram kilo verdi.

Tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olan obeziteye karşı, uzman hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve yaşam koçundan oluşan geniş bir kadroyla mücadele eden Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Merkezi Obezite Merkezi’nde, 6 modülden oluşan ve yüzde yüz başarı hedefiyle başlatılan programda hastalar, ilaç kullanmadan ve bıçak altına yatmadan fazla kilolarına veda ettiler. Merkezin sorumlusu Başhekim Yardımcısı Dr. Sibel Demir, 2018 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin obezitede Avrupa şampiyonu olduğunun altını çizdi. 51 ülkenin incelendiği araştırmada, Türkiye’nin yüzde 32’sinin obezite hastası olduğunun duyurulduğunu belirten Demir, obezitenin tüm dünyada giderek arttığını vurguladı. Demir, şöyle devam etti: “Toplum sağlığını ve ülke ekonomisini ciddi anlamda etkileyen obeziteye karşı, 1 sene önce Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak direnç göstermeye başladık. Obezite Merkezi’mizde, her biri konusunda yetkin uzman doktor, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve yaşan koçundan oluşan geniş bir ekiple çalışmalarımızı yürüttük. Bu yolda 1 ton 352 kiloya veda ettik.”
Obezite Merkezi’nin yaş günü kutlamasında konuşan Uzman Dr. Mehmet Cenk Belibağlı ise merkezde hastaları bütün olarak ele aldıklarını dile getirdi. Titiz bir tedavi süreci yürüttüklerini ve her hastayla birebir ilgilenildiğini ifade eden Dr. Cenk Belibağlı,  programa vücut kitle endeksi 30 ve üzeri olan kişilerin kabul edildiğinin altını çizdi. Obeziteyle mücadelenin anahtarının bilinç ve davranış değişikliğinin olduğunu belirten Belibağlı, “Obezite Merkezi’nde uzun çalışmalar sonucu oluşturulmuş, yüzde 100 başarıyı hedefleyen ve 6 modülden oluşan bir tedavi süreci uyguluyoruz. tüm modüllerde, hastalarımız uzman hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve yaşam koçuyla birebir görüşmeler yapıyor ve grup eğitimlerine katılıyor.” diye konuştu. Kutlamalar sonunda, 1 yıl içinde ilaç kullanmadan ve operasyona ihtiyaç duymadan obeziteden kurtulan hastalara ödül verildi.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER