‘ADANA HAK ETTİĞİ YATIRIMLARI ALAMIYOR’

 ‘ADANA HAK ETTİĞİ YATIRIMLARI ALAMIYOR’

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Turizm Teşvik Bölgesi olmaktan çıkarılan Yumurtalık ve Karataş’ı Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, Adana’nın yeni yatırımlar beklerken var olan yatırımların dahi hayata geçirilmediğini kaydetti. 

‘Adana geri plana itildi’

Ülkemizde ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğini ardı ardına yapılan zamlarla birlikte asgari ücretlinin, emeklinin maaşının eridiğini,  vatandaşın evine ekmek götüremediğini savunan Bulut,  “Her 4 gençten birinin işsiz olduğu ülkemizde iş bulma umudu olmadığı için iş aramayanlar dahil gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bindir.  Fabrikaların bir bir kapandığı, işsizliğin günden güne arttığı, girdi maliyetleri altında ezilen çiftçinin üretemediği Adana’da da durum farklı değildir. Önceki yıllarda tarım, sanayi ve ekonominin lokomotifi konumunda olan Adana yapılacak yatırımlar konusunda özellikle son yıllarda geri plana atılmıştır. Yatırımlar bitmediği için Adana'nın kendi öz evlatları başka şehirlerde hatta yurt dışında iş aramak zorunda kalmaktadır.” dedi.
‘Teşvik Bölgesi olmaktan çıkarıldı’
Adana’nın hak ettiği kamu yatırımlarını alamadığına, var olan yatırımların da iptal edildiğini iddia eden Bulut, şöyle devam etti: “2006 yılında göstermelik olarak Turizm Teşvik Bölgesi ilan edilen turizm potansiyeli yüksek ve Akdeniz'e kıyısı olan Karataş-Yumurtalık sahil şeridine tek bir çivi çakılmamıştır. Söz konusu bölge 13 yıl sonra 13 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla sessiz sedasız Turizm Teşvik Bölgesi olmaktan çıkarılmıştır.” CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: “Turizm teşvik bölgesi ilan edilen Karataş-Yumurtalık sahil şeridinin turizm teşvik bölgesi olmaktan çıkarılmasının gerekçesi nedir? Turizm Teşvik Bölgesi ilan edilen Karataş-Yumurtalık sahil şeridine 13 yıldır neden tek bir çivi çakılmamıştır? Adana ve ilçelerinde devam eden kamu yatırımlarında son durum nedir?” 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER