Adana, hava kirliliğinde alarm veriyor!

Adana, hava kirliliğinde alarm veriyor!

CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Orhan, geçmiş yıllarda iklimi, sanayisi ve zengin topraklarıyla gariban memleketi olarak  adlandırılan Adana’nın tüm yurda kucak açarak yoğun bir göç aldığını ve böylece geniş bir kültürel zenginliğe de eriştiğini ifade etti. Orhan, 2018 Çevre Mühendisleri Odası raporuna göre Adana’nın Türkiye genelinde hava kirliliğinde 4. sıraya yükselmiş olmasının Adana’nın içler acısı durumunu bir kez daha belgelemiş olduğunu belirtti. Seyhan Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında konuşan Orhan, “Sanayileşmedeki gerilememizin hava kirliliğini azaltması gerekirken Türkiye’de hava kirliliğinde 4. sıraya yükselmiş olmamız Adanamızın içler acısı durumunu bir kez daha belgelemiş oldu. 2016 OECD verilerine göre Türkiye’de  hava kirliliğine bağlı ölümlerin sayısı 30 bin kişi olarak tahmin edilmektedir.” dedi. 

TEMSA için çağrı yaptı

Elektrikli motorlarla çalışan otobüs üreticisi Temsa’nın ‘kapanıyor’ haberlerinin Adana ve ülke gündemine geldiğini, bu haberin sanayileşmedeki gerilemeyi bir kez daha gözler önüne serdiğini vurgulayan Hüseyin Orhan, şunları söyledi: “Temsa’nın kapatılması Türkiye’de işsizlikte ön sıralarda yer alan Adana’ya bir darbe daha vuracaktır. Hava kirliliği çözüm önerileri arasında yer alan trafikte elektrikli taşıtlar tüm dünyada teşvik görürken bizim sahip olduğumuz değerin yok oluşu Adana kamuoyunu derinden yaralamıştır. Bunun siyaset üstü bir mesele olarak ele alınması bizleri çok mutlu etmiştir. Bu vesileyle Adana’daki tüm yerel yönetimlerin yeni araç kiralamaları ve satın almalarında yeşil enerji kaynakları ile çalışan araçları tercih etmeleri, hatta mevcutta bulunan eski araçların dönüşümlerini yapmaları geleceğimiz olan çocuklarımıza rahat nefes alacakları bir dünya mirası bırakmak için atılacak önemli bir adım olacaktır.”

‘11 bin 157 gazeteci işsiz kaldı’

Türkiye’de son 10 yılda çalışan gazetecilerin üçte birinin işsiz kaldığını da hatırlatan Orhan, “Çalışabilen gazetecilerin ise çoğu Basın İş Yasası kapsamında değildir. Yoksulluk sınırında maaş almaktadır. Gazeteciler, ekonomik ve sosyal haklarını kullanamamaktadır. Avrupa’da yüzde 25 olan sendikalaşma oranı Türkiye’de yüzde 6’dır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Temmuz 2019 istatistiklerine göre 11 bin 157  gazetecinin işsiz kalmış. Son beş yılda basın kartı iptal edilen gazeteci sayısı 3 bin 804 olmuş ve Adalet Bakanlığı verilerine göre 2003-2018 yılları arasında 12 bine yakın gazetecinin hâkim karşısına çıktığı, 91 gazetecinin cezaevinde tutuklu olduğu ifade edilmiştir. Bu gerçekler çerçevesinde tarafsız, özgür ve objektif basının çağdaş demokrasilerin temel taşlarından olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER