Anadolu basını için ‘Acil Destek’ çağrısı!

  Anadolu basını için ‘Acil Destek’ çağrısı!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, son yıllarda ekonomik olarak büyük sarsıntı yaşayan ve Covid-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle adeta kapılarına kilit vurmak zorunda kalan basın dünyası için Cumhurbaşkanlığı ve bakanlara acil destek çağrısında bulundu. Siyasi, ekonomik, toplumsal ve sağlık alanındaki zorlukların ne yazık ki öncelikle basın kuruluşlarına ve basın emekçilerine büyük darbe vurduğunu kaydeden Şevkin, TBMM’ne 3 ayrı soru önergesi sundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle önerge hazırlayan Şevkin, “Son yıllarda özellikle Anadolu basınının önündeki zorluklar ve ağır mali yükümlülükler gazetelerin kapılarına birer birer kilit vurmasına neden olmuştur” dedi. Covid-19 (Koronavirüs) salgınının başlamasıyla birlikte ekonomik zorlukların altından kalkması mucizelere kalan Anadolu medyası için artık devletin acil önlem paketi hazırlamasının kaçınılmazlığına işaret eden Şevkin, “Devlet, Anayasada belirtildiği gibi basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri almakla yükümlüdür” diye konuştu

Acil tedbir destek paketi!

2020 yılı Ocak ayı verilerine göre Türkiye’de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 28’i yaygın, 1.026’sı yerel ve bölgesel olmak üzere toplam 1.054 gazete bulunduğunu kaydeden Şevkin, “Bu gazetelerde toplam 7.593 kişi çalışmaktadır. Anadolu basını diye tabir ettiğimiz yerel ve bölgesel gazetelerde yayınlanan haberlerin etkisi tirajlarının çok ötesinde bir durum teşkil etmektedir. Koronavirüs ve dolayısıyla sokağa çıkmanın büyük tehlikelere meydan vermesi nedeniyle ekonomik ve sosyal döngünün sona erdiği bu günlerde Basın İlan Kurumu’ndan gelen resmi ilanları son bulan, yayın sayısını haftada 3 güne düşüren, sayfa ve çalışan sayısını azaltan gazeteler ve ayrıca Türkiye genelindeki toplam 178 yerel ve bölgesel televizyon kanalı için Cumhurbaşkanlığı’ndan ve kabineyi oluşturan Bakanlar Kurulu’ndan  ‘Acil Tedbir Destek Paketi’ beklenmektedir.” ifadelerine yer verdi

Türkiye genelinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS), özelde Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Adana Şubesi’nin (TSYD) Başkan ve yöneticilerinin basına destek çağrılarının artık karşılık bulması gerektiğini vurgulayan Dr. Şevkin, Çukurova Press Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sabit Özkeser ve Adana Günaydın Gazetesi Yazarı Hüseyin Sungur’un 6 Nisan 2020 tarihli gazetelerinde yayınlanan ‘yerel basının desteklenmesi’ne yönelik makalelerinin de dikkatle okunmasının önemine işaret etti. 


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER