‘AYRICALIK SAĞLANMALI’

‘AYRICALIK SAĞLANMALI’

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Genel Sağlık Sigortasını ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden faylanamayan; hastanelere gidince para ödemek zorunda kalan vatandaşların sorunlarını kamuoyu gündemine taşıdı. Sümer, “Hani hastaneler herkese açık ve ücretsizdi. Pandemi döneminde bile sigorta pirimini ödeyemen vatandaştan para isteniyor.” dedi.

‘KAPILAR AÇILMALI’ 
Genel Sağlık Sigortasını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşın olduğunu ifade edeh Orhan Sümer, “Büyük bir çoğunluğunu EYT’lilerin oluşturduğu vatandaşlarımıza en azın pandemi döneminde hastanelerin kapıları açılmalı, vatandaş hastaneye gittiğinde para ödemek zorunda kalmamalı. Tüm siyasi partilerin seçim öncesi söz verdiği, ancak iktidarın görmezden geldiği EYT mağduru vatandaşlarımıza en azından bu ayrıcalık sağlanmalı.”diye konuştu. 

 ‘ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ’
Daha önce bir düzenleme yapıldığını; ancak bu sürenin 31 Aralık’ta sona erdiğini ifade eden Sümer, “Süre bitince de Ağustos 2020 öncesine ait kesinleşmiş tüm prim borçları otomatik olarak yeniden yapılandırıldı; ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için koşul getirildi. Buna göre, borcunu yapılandıranlardan ancak ilk taksiti ödeyenler ve cari dönemde 60 günden fazla borçları olmayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yani 60 günden fazla borcunuz varsa hastaneler paralı. Bu duruma mutlaka çözüm üretilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. 

 ‘ZOR DURUMDA’
Vatandaşın çok zor durumda olduğunu ifade eden Sümer, şöyle devam etti: “Geçim derdi ve ekonomik kriz her geçen gün etkisini arttırıyor. Bununla birlikte en temel ihtiyaç olan sağlık hizmetlerinde milletin cebinden ekstradan çıkacak her bir kuruş külfet haline geliyor. SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için gelir testi istiyor. Ancak öyle durumlar var ki bazen bir babanın emekli maaşı dahi hane geliri kabul edilip, evde yaşayan diğer kişiler hastanelerden ücretsiz faylanamıyor. Bu ayıp 21. Yüzyıl Türkiye’sine yakışmıyor.”   

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER