Bulut'tan aşıda ‘şeffaflık’ çağrısı!

Bulut'tan aşıda ‘şeffaflık’ çağrısı!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, siyasi iktidarın pandemiyle mücadelede başarısız olduğunu söyledi. Mart ayında ülkemizde görülen COVID 19 vakalarıyla birlikte toplum sağlığını hiçe sayan iktidarın, pandemiden siyasi bir rant elde etmenin peşine düştüğünü iddia eden Bulut, maske, grip aşısı ve PCR testleriyle ilgili sınıfta kaldığını savundu. 
‘YÖNETEMEDİLER’
Medikal maskenin satışının yasaklanması, genelgeyle zorunlu tutulmasına rağmen iktidarın halka 5 tane bedava maskeyi dağıtamadığını, grip aşısının yeterince tedarik edilemediğini öne süren Bulut, riskli gruplar olarak nitelendirilen 65 yaş üstü vatandaşların ve kronik rahatsızlığı bulunanların aşı olamadığını bildirdi. Bulut, fahiş PCR testi fiyatları nedeniyle de vatandaşın özel hastanelerin inisiyatifine bırakıldığını kaydetti. 
‘YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ’
Benzer sürecin COVID-19 aşısında da yaşandığını ifade eden CHP’li Bulut, 11 Aralık’ta geleceği söylenen aşıların ülkeye gelmesinin yılbaşını bulduğunu hatırlattı. Ocak ayının ortasına gelindiğini ancak aşı olan tek bir vatandaşın olmadığını, diğer ülkelerin aşı uygulamasına başladığını aktaran Bulut, gelen aşıların sadece 3.5 milyon olduğunu dile getirdi. İktidarın bir aşılama planı olmadığını, yanlış bilgilerle kamuoyunu yanılttığını iddia eden Bulut, günde 1.5 milyon aşı yapılmasının mevcut durumda hayal olduğunu ileri sürdü. Bulut, Sağlık Bakanı Koca’ya en azından aşı sürecini, siyasi saiklerle değil de bilimsel kriterler ve etik değerlerle yürütme çağrısı yaptı. 
‘GÜVENSİZLİK OLUŞMAMALI’
Aşının bireysel değil toplumsal bir karar olduğunu, aşı reddinin bireysel değil toplumsal bir tehdit oluşturduğunu kaydeden CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın yeteri kadar aşı temin etmek için acil adımlar atmasını ve toplumun çoğunluğuna bir an önce uygulanmasını istedi. Bulut, şöyle devam etti: “Toplum sağlığını koruyabilmemiz için nüfusun yüzde 60’ını aşılamamız lazım. Maalesef iktidarın aşı sürecini de şeffaf bir şekilde yürütmediğini görüyoruz. Bakan Koca’nın bir dediği diğerini tutmuyor. Bu durum da vatandaşta aşıya karşı bir güvensizlik oluşmasına neden oluyor. Toplumda bir güvensizliğin oluşmaması için, halk sağlığını yakından ilgilendiren aşı sürecinde, aşıya erişim koşulları ve aşılama takvimi konusunda kamuoyu ve uygulayıcılar detaylı ve açık bir şekilde bilgilendirilmelidir. Aşılama sürecinde vatandaşın kafasında herhangi bir soru işareti oluşmaması için şeffaf olunmalıdır.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER