‘Çiftçinin borcu 72 kat arttı’

‘Çiftçinin borcu 72 kat arttı’

CHP Adana Milletvekili TBMM Tarım Orman ve Köy işleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ülkemizde her alanda olduğu gibi tarımda da çok ciddi sorunlar olduğunu savundu. Barut, yaptığı açıklamada, “Tarımda maalesef kapkaranlık bir süreç yaşanıyor. Üreticimiz çok ciddi bir darboğazın içinde. AKP iktidara geldiğinde 2002 yılında çiftçi borcu 2.5 milyardı. Tam 72 kat artarak 180 milyarın üstüne çıktı. Çiftçi madem mutlu, refah içinde; 2003 yılında 2 milyon 800 bin olan çiftçi sayısı neden 700 bin eksildi? Türkiye'de, cumhuriyet tarihi boyunca bir ilk yaşandı bunların döneminde. Ekilebilir tarım arazileri 20 milyon hektarın altına düştü. Türkiye'de 2 Trakya Bölgesi büyüklüğündeki tarım alanı kaybedildi.” dedi.
“Gölge etmeyin yeter” “
“18 milyar dolar tarımsal ihracatımız var” denildiğini ifade eden Barut, şöyle devam etti: “AKP iktidarları döneminde 111 milyar dolar tarımsal ithalatın olduğunu söylemiyorlar. Tarımda 81 milyar dolar ihracat, 111 milyar dolar ithalat olduğunu, açığın 30 milyar dolar civarında olduğunu dile getirmiyorlar. Tohumdan gübreye, ilaca, mazota, tüm dönemlerinizde yüzde 800 ila yüzde 900 civarında zam yapıldı ama tarım ürünleri bunun karşılığında yeterli desteği maalesef alamadı. Çiftçi yılda 3 milyar litrenin üzerinde mazot kullanıyor. Bunun ederi zaten 20 milyar lira. Bu yıl bütçeden tarıma ayrılan 22 milyar liralık destek, üreticinin mazot parası kadar ancak. Tarım Bakanına sesleniyoruz; Aklımızla dalga geçmeyin. İşinizi yapın. Tarıma ve üretene destek verin. Gölge etmeyin yeter.” 
“Kuraklık tehdidi’
Tarımda yaşanan olumsuzlukların yanı sıra, ülkenin kuraklık tehdidiyle de karşı karşıya kaldığını hatırlatan Barut, şunları kaydetti: ”Türkiye, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değildir. Aksine su fakiri olma yolunda çok hızlı yol almaktadır. Ülkemizde kişi başına düşen su miktarı yaklaşık 1519 metreküptür. Bu miktar ile de Türkiye, su kıtlığı çeken ülkeler kategorisinde yer alıyor. Yapılan araştırmalara ve projeksiyonlara göre, 2030 yılında nüfusumuz 100 milyona ulaşacak. Böylece kişi başına düşen su miktarı bin 100 metreküpe düşecek ve Türkiye uluslararası standartlara göre su fakiri bir ülke konumuna gelecektir” .
‘Doluluk oranı geriledi’
“Geçtiğimiz 50 yılda 3 Van Gölü büyüklüğünde 1.3 milyon hektar sulak alan kaybı yaşandı.” bilgisini veren CHP’li Ayhan Barut, “Bugün tatlı su kaynaklarımızın yüzde 74'ü tarımda, yüzde 15'i evsel kullanımda ve yüzde 11'i de sanayide kullanılıyor. Yani su kıtlığı sadece yağışların az olmasına bağlı değildir. Bu bilinmeli ve bu gerçeğe göre önlem alınmalıdır. İklim krizi, kuraklık ve hatalı su yönetimi politikaları yüzünden Türkiye'nin barajlarındaki doluluk oranı yüzde 30'lara kadar geriledi. İstanbul ve Ankara'nın dışında İzmir'de bile su konusunda büyük sorun yaşıyoruz. Çünkü su kıtlığı riski giderek büyüyor.” diye konuştu. 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER