“Covid-19 dışında kalan hastalar ne olacak?”

 “Covid-19 dışında kalan hastalar ne olacak?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de yaşamı adeta felç eden covid-19 vakası nedeniyle tüm hastanelerin pandemi (bulaşıcı hastalık) hastanesine çevrildiğini ancak steril hastane krizi yaşanmaması gerektiğini vurguladı. Dr. Şevkin, bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırdı.
Virüs salgınıyla mücadele etmenin, hastanelerde olağanüstü tedbirler almanın elbette ki son derece önem taşıdığını belirten Dr. Şevkin,  “Ancak bilinmelidir ki salgın süreciyle birlikte diğer hastalıklar da hız kesmeden devam etmektedir. Örneğin kalp krizi geçirenler veya böbreği yetersizleşenler, beyin tümörü tedavisi veya kalçası kırılıp ameliyat edilmesi zorunlu olanlar ve organ nakli bekleyenlerin azalmayacağı öngörüsüyle hareket edilmeli, salgın dışında kalan diğer hasta vatandaşlarımızın da bir hastaneye, bir acil servise ve bir yoğun bakım ünitesine ihtiyacı olduğu bilinmelidir” dedi.

“NUMUNE HASTANESİ DEVREYE GİRSİN”

Pandemi ve steril hastane ayrımının yapılmasının önemine işaretle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Dr. Şevkin, tüm hastanelerin pandemiye dönüştürülmesi nedeniyle diğer hastalıkların tedavisinin kesintiye uğradığına dikkat çekti. Adana’da faaliyeti durdurulan eski Numune Hastanesi’nin devreye girmesinin de önem taşıdığını belirten Dr. Şevkin, hastane bahçesindeki misafirhanenin sağlık personeli için kullanılabileceğini kaydetti.

AMELİYAT OLMAZSA ÖLECEK HASTALAR VAR?

Halihazırda Adana’da ve yurdun bir çok kentindeki tüm hastanelerde ameliyat edilmezse ölebilecek, büyük zarar görecek hastaların tedavi sürecinin kesintiye uğradığının bilindiğini söyleyen Dr. Şevkin, “İşaret ettiğimiz covid-19 dışındaki hastaların içerisinde hastalıkları ilerleyebilecek ve kötüleşebilecekler de mevcuttur. Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde sabırla bekleyen diğer hastalarımızın kısa bir süre sonra yaşamsal tehlikelerinin başlayacağı unutulmamalıdır” dedi.

KORONA HASTANELERİ NASIL OLMALI?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin acilen sadece Koronavirüs teşhis edilmiş hastalara bakacak yeni hastaneler oluşturmasının da gerekliliğine dikkat çeken Dr. Şevkin, şöyle konuştu:
“Diğer hastanelerin normal görevine dönmesinin de önü açılmalıdır. Ancak oluşturulacak Korona hastaneleri tecrit edilmiş, içerisinde tuvalet ve temizlik ihtiyacının karşılanabileceği, odalarda merkezi oksijen ihtiyacının karşılanacağı ve yoğun bakımı olan hastaneler olmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs dışında kalan hastalıkların tedavi edileceği hastaneleri pandemi hastanesi yaptığı göz önüne alındığında ilerleyen günlerde sağlık sorununun daha vahim sonuçlar doğuracağından endişe duyulmaktadır.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER