CUMHURİYET FIRSAT EŞİTLİĞİDİR

CUMHURİYET FIRSAT EŞİTLİĞİDİR

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Büyükşehir Belediyesi önünden başladı. Binlerce Adanalı meşaleler ve bayraklarla Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüdü. Kutlamalara Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, İYİ Parti İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, Adana Milletvekilleri Orhan Sümer, Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut,  sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleri ile Adanalılar katıldı.

‘Verilen mücadeleyi unutmayacağız’

Adana ve Adanalılar için Cumhuriyetin başka bir önem arz ettiğini belirten Başkan Zeydan Karalar, “Adana halkının Cumhuriyetin kuruluşunda önemli etkisi, katkısı olmuştur. Adanalılar, Mustafa Kemal Atatürk’e milli mücadele hissi verirken de, Çanakkale zaferi kazanılırken de katkı vermiştir. Adanalılar, Mustafa Kemal Atatürk’ün kafasındaki muasır medeniyete ayak uydurma konusunda da ciddi katkı sağlamıştır. İşte Adana bu. Allah’ına kurban Adana!”dedi. Cumhuriyetin bir toplum için önemine değinen Karalar, “Atatürk Anıtı’na çelenk koyarken bir arkadaşımız, ‘Cumhuriyetin, bir işçi çocuğunun belediye başkanı olabilmesidir’ dedi. Cumhuriyet, bir tamirci çocuğunun cumhurbaşkanı, bir kamyon şoförünün başbakan, cumhurbaşkanı olabilmesidir. Cumhuriyet kadın-erkek eşitliğidir, uygarlıktır, aş, iştir, kimsesizlerin kimsesidir. Tabii ki her canlıya saygıdır.” diye konuştu.  

‘Cumhuriyet barış için çok değerli’
  
Laikliğin bir dönem lanse edilmeye çalışıldığı gibi dinsizlik olmadığını kaydeden Karalar, şöyle devam etti: “Laik demokratik Cumhuriyetin önemini kavramalıyız. Laiklik bir dönem dinsizlik olarak anlatılmaya çalışıldı. Oysa laiklik çeşitli inançların barış içinde yaşamasına olanak tanıyan bir sistemdir.  Mustafa Kemal Atatürk’ün böyle bir amacı olsaydı, Diyanet İşleri Başkanlığını, Cumhuriyeti ilan ettikten 4 ay sonra kurmazdı. Kur’an-ı Kerim’i en önemli din adamlarından birine tercüme ettirmezdi. Hatta ilk imam hatipleri açmazdı. Müslümanlığın tamamen kutsal kitapta yazdığı gibi yaşanmasını, ibadetlerin doğru yapılmasını, doğru anlaşılmasını sağlamak için bunları yapmıştır. Elbette temel amacı bu ülkedeki herkesin kardeşçe bir arada yaşamasını sağlamaktı.” Konuşmaların ardından Adanalılar, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaya Göksel konseriyle devam etti. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER