‘Engelliler eve mahkum hale getiriliyor’

‘Engelliler eve mahkum hale getiriliyor’

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile yayınladığı mesajda; nüfusun yüzde 13’üne yakınını oluşturan engelli bireylerin  yaşadıkları sorunların yalnızca kendilerinin ya da ailelerinin değil; tüm toplumun ortak sorunu olduğunu bildirdi. Bulut, ”Ülkemizin en sessiz ve görünmez çoğunluğunu oluşturan engellilerimizin yaşam kalitesini yükseltmek,  onlara toplum içinde engelsiz bir yaşam sunmak, sosyal devlet olmanın gereğidir.” dedi. 

‘Yapılması gerekenler çok fazla’

Ülkere engellilerin eşit birer vatandaş olarak ekonomik, sosyal ve siyasal hayata katılmasının sağlanabilmesi için yapılması gerekenlerin çok fazla olduğunu kaydeden Bulut, şöyle devam etti: “Ancak engellilere yönelik haklar kağıt üstünde kalmakta;  engelli vatandaşlarımız yokluk ve yoksulluğun içine sürüklenmekte, sorunları çözümsüz bırakılmaktadır.  Hane başına düşen gelir hesabına evde bakım maaşının da dâhil edilmesiyle birlikte binlerce engelli vatandaşın engelli maaşı kesilerek mağdur edilmiştir. Eğitim olanaklarından yeteri kadar yararlanamayan engellilerin toplum içinde görünür olmasının en önemli yolu olan istihdam konusunda da iktidar sorumluluklarını yerine getirmemekte, engelliler eve ve muhtaçlığa mahkûm edilmektedir. Kamu kurumlarında devlet memuru kadrolarında yüzde 3 oranında engelli çalıştırılması zorunlu olmasına rağmen kamuda yaklaşık 14 bin kadro boş tutulmaktadır. Özelde bu rakam 18 bin 976'dır. Engellilik bir kader değildir ve engelsiz bir dünya yaratmak mümkündür.” 
  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER