'Fahri Su Ürünleri Görevlisi' teklifi geri çekildi

'Fahri Su Ürünleri Görevlisi' teklifi geri çekildi

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Meclis'te görüşülen Su Ürünleri Kanun Değişikliği Teklifi üzerine CHP Grubu adına konuştu. Tam 48 yıl sonra değiştirilmek istenen yasanın üniversitelere, meslek örgütlerine ve sektör paydaşlarına danışılmadan hazırlandığını belirten Barut, "Ülkemizin her alanına etki eden tek adam rejiminin yansıması bu yasa değişikliğinde bir kez daha görüldü. 'Ben yaptım, oldu' anlayışını asla kabul etmiyoruz." dedi.

‘Ortak akıl aranmadan hazırlandı’

 Yasa teklifinin ilk olarak Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşüldüğünü anımsatan Barut, "Burada ifade edeceğim düşüncelerimi orada da belirtmiştim. Tek adam rejimi ile ortaya çıkan kibir tüm organlara sirayet etmiş olmalı ki bu kanun teklifi de 'ben bilirim', 'yaptım, oldu' mantığıyla ve sektör paydaşları, birlikler, kooperatifler, akademik çevreler ile meslek örgütlerine danışılmadan ve ortak akıl aranmadan hazırlanmıştır. Bunu şiddetle reddediyor, bu kendini beğenmiş tavrı da kınıyorum." diye konuştu.

‘Çözüm önerilerimiz dikkate alınmadı’

 Yasanın ilk olarak ele alındığı komisyonda düşünce, eleştiri ve önerilerini paylaştığını hatırlatan Ayhan Barut, şöyle devam etti: "Komisyondaki görüşmelerde zaman zaman gerginlikler ve tartışmalar da yaşandı. Odalardan, üniversitelerden, derneklerden aldığımız görüşler doğrultusunda onlarca önerge hazırladık. Peki, bizim amacımız neydi? Her şeyin daha iyisini, daha uygununu yapmak, ortak akıl etrafında buluşmak ve hayata geçirmekti. Ancak takınılan üstenci tavır yüzünden komisyonda önerilerimizin bir tanesi dışında hiç biri dikkate alınmadı. Çünkü en ufak bir eleştiriye dahi tahammül göstermeyenler, yapıcı, akla, mantığa ve bilime uygun çözüm önerilerimizi dikkate bile almamış, sayısal çoğunluklarına güvenerek yasal düzenlemeyi bu haliyle Meclis'e getirmişlerdir. Komisyonda üzerinde konuştuğumuz kanun teklifi görüşmeleri sürerken orada söz alan Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güney, 'Balık avcılarını bu kadar sıkmanın,  bu kadar ezmenin anlamı nedir? Onu anlayamıyoruz bir türlü. Bizim bir tek hatamız var. Biz Ak Partiyi destekledik balıkçı olarak, bütün mitinglerine gemilerimizle gittik ama bedelini çok ağır ödüyoruz, halen de ödetiyorlar' diye isyan etmişti. Bunu niye anlattım? Ne durumda olduğunuzu görün istedim. Gelin yol yakınken ortak akılda buluşalım. Herkese cevap verebilen kanun değişikliğini sağlayalım."

Tartışmalı kısım çıkartıldı

Su Ürünleri Kanun Değişikliği Teklifi gündeme geldiğinde büyük tartışmalara ve eleştirilere yol açan 'Fahri su ürünleri görevlisi' tanımının bulunduğu 8'inci madde, oluşan baskının ardından Meclis'teki görüşmeler sırasında geri çekildi. Akademik çevreler, kooperatifler, birlikler, meslek örgütleri, eğitim camiası ve Meclis'teki muhalefet partilerinin tepkisi ve baskısı üzerine tartışmalara yol açan düzenlemeden vazgeçilmesi olumlu karşılandı. Böylelikle kanun teklifi henüz yasalaşmadan 2 madde değiştirilmiş oldu.  


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER