HER GÜN HACİZ GÖNDERİYORLAR!

HER GÜN HACİZ GÖNDERİYORLAR!

Büyükşehir Belediyesi’nin muaccel (vadesi gelmiş) yaklaşık 900 milyon TL’lik borcunun olduğunu açıklayan Karalar, “Arkadaşlarımız bir telaş içinde. Son 10  gündür her gün haciz gönderiyor. Tabi onların hepsini çağırıp konuşacağız. Çünkü öyle devam ettiğinde biz kıpırdayamayız; gelen paraya haciz konulduğunda… Hiçbir şey yapamayız. Onlarla konuşacağız ama; bırakın borç ödemeyi, mevcut zorunlu giderlerini ödeyebilir olmaktan çıkmış Belediye bütçesi…” ifadelerini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ay sonunda kuruma aktarılan yaklaşık 55 milyon TL.ödeneğin 36 milyon TL.’sinin ödenmeyen borçlara ilgili kesintilere gittiğini söyledi. Kesintiler düştükten sonra belediyenin (günlük gelirleri dahil) 57-60 milyon TL.’lik bir nakit akışının olduğuna dikkat çeken Karalar, “SSK, stopaj, vergi, zorunlu tasarruf ödenmemesine rağmen; hiç asfalt dökmezseniz veya hiçbir şey yapmazsanız 36 milyon TL açık var. Tabi devlette ait SSK, vergi gibi borçları ödememiz gerekiyor. İlçeler de dahil yağmurdan dolayı bozulan yolları yapmamız lazım. Belediyemizin aylık harcaması minimum yaklaşık 60 milyon TL.’dir.”dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Zeydan Karalar’ın yönetiminde ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Meclis katipleri, meclis 1. ve 2. Başkan vekili seçimlerinin yapıldığı oturumda konuşan Karalar, Belediyenin mali tablosu hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi.

‘KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK ZORUNDAYIM’

“Ben bir tablo sunacağım. Lütfen hiç kimse bunu başka bir yer çekmesin. Benden önceki Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’dedahil herkese teşekkür ediyorum. Herkes iyi niyetle belediyede hizmet etmeye çalıştı. Buna hiçbir lafımız yok. Ama bu tabloyu belediye başkanları ve kamuoyu ile paylaşmak zorundayım.”diye konuşmasına devam eden Karalar, şunları söyledi:

“Şu anda Büyükşehir Belediyesi’nin borcu yaklaşık 4 milyar TL., ASKİ’nin ise 923 milyon borcu var. Her gün sabahları ASKİ’ye gidiyorum. ASKİ’de de gelir-gider dengesi ekside; Büyükşehir de borç üretmeye devam ediyor. Büyükşehir her ay 60 milyon açık veriyor. Dolayısı ile hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. En tasarruflu şekilde halka hizmet götürmek mecburiyetindeyiz. Sırt sırta vererek, birlikte olarak; tabikî vatandaşlarımızda hizmet bekliyor. En kısa sürede bu bütçe ile hizmet yapabilir halede getirmemiz gerekiyor. Sadece Büyükşehir Belediyesi değil; ilçe belediyeleri de ellerini taşın altına koyup Adana’mıza hizmet götürüyor. Ama şu andaki durumda ne yazık ki budur.”

Belediyenin mali tablosu hakkında meclis üyelerine bilgi veren Karalar, ‘zor bir süreç’ yaşadıklarına işaret etti.

‘ZOR BİR SÜREÇ !’

Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin ayrıca muaccel (vadesi gelmiş) yaklaşık 900 milyon TL’lik borcunun olduğunu açıklayan Zeydan Karalar, şöyle devam etti:

 “Arkadaşlarımız bir telaş içinde. Son 10  gündür her gün haciz gönderiyor. Tabi onların hepsini çağırıp konuşacağız. Çünkü öyle devam ettiğinde biz kıpırdayamayız; gelen paraya haciz konulduğunda…Hiçbir şey yapamayız. Onlarla konuşacağız ama; bırakın borç ödemeyi, mevcut zorunlu giderlerini ödeyebilir olmaktan çıkmış Belediye bütçesi… Dolayısı ile eskisi gibi belki her talep karşılanmayabilir. Tabi biz her Belediye Başkanı ile toplantı yapacağız. Belediye Başkanlarının taleplerini alacağız. Eskiden ne yapılıyordu, şimdi neleri yapabiliriz. Neleri yapmamak zorundayız. ‘Yapmayacağız’ demiyorum, asla ! Hangi pozisyonda neleri yapamayız behemehâl konuşmamız gerekiyor. Zor bir süreç, ama aşacağız. Adana dinamik bir kent; ama umarım kısa sürede gelirlerimizi artırırız. Neyimiz var, neyimiz yok; bunun envanterini çıkartıyoruz. Neyi paraya çevirebilirizinenvanterini çıkartıyoruz. Bu tablodan başka türlü çıkmak mümkün değil.”

 SEÇİMLER YAPILDI

Meclis toplantısında Başkan Karalar’ın konuşmalarından sonra Meclis Katipleri ve Meclis birinci ve ikinci başkan vekili seçimlerine geçildi. Cumhur İttifakı’nın AK Parti'li adayı Sevil Can ile MHP’li adayı Cemal Demirdağ 50 oy alarak meclis katibi seçildi. Meclis birinci Başkan Vekilliği seçimlerinde ise Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Mustafa Bayar 50 oy aldı. Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li Meclis ikinci Başkan Vekili adayı Şule ÖzülküJaicks de 50 oy alarak göreve seçildi.

 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER