HİZMET İÇİN DESTEK İSTEDİLER; KARALAR BORÇLARI HATIRLATTI

HİZMET İÇİN DESTEK İSTEDİLER; KARALAR BORÇLARI HATIRLATTI

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu Başkan Zeydan Karalar’ın yönetiminde gerçekleşti. Meclis toplantısında söz alan İlçe Belediye Başkanları ‘yol, çöp, sinekle mücadele, altyapı’ gibi hizmetler için Karalar’dan destek istedi. Karalar ise Belediyenin 4.2 milyar civarındaki borcunu hatırlatarak, sorunlara ilişkin “Birlikte aşacağız” ifadesini kullandı.

‘İlçelerde yollar ve altyapı bozuk’

Oturumda gündem dışı söz alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay,  Pozantı ile birlikte Aladağ, Saimbeyli, Feke, Tufanbeyli ilçelerinin zorlu kış şartlarından çıktığını hatırlatarak, bu yerleşim yerlerinde yolların ve altyapının bozulduğunu kaydetti. Pozantı Belediye’nin araç parkurunda doğru dürüst greyderin bile olmadığını belirten Çay, “Bizde 1980 yıllarda kalan bir araç var. İki gün gittiği zaman yorgunluktan bayılıyor; 17-20 bin lira harcama ile ayağa kaldırabiliyorsak, kaldırabiliyoruz. Mevcut imkanlarımızla bu hizmeti sunmak mümkün değil. Büyükşehir Belediyesi’nin ana ağında bulunan ve Pozantı merkezi 10 km. uzaklıktaki Belemedik Köyü’nün yolları delik deşik olmuş halde. Ki burası turizm bölgesidir. Ben oranın yollarını toprakla yama yaptım. Bu yolların çok iyi bir şekilde acilen gözden geçirilip; bununla ilgili bir çözümün üretilmesi gerekir.” diye konuştu.

‘Sanatçı desteği verilmedi’

Bugüne kadar ulusal ve özel bayramlarda Büyükşehir’in kendilerine sanatçı desteği verdiğini aktaran Mustafa Çay, “Bu yıl da resmi yazımı yazdım. Ancak bizlere sadece bando desteği verileceği; sanatçı desteği sunulmayacağı bildirildi. Bende bu işi yerel sanatçılarla yapacağım”dedi.

Normalde bin 200 nüfuslu Akçatekir’in her yaz 100 binin üzerinde Adanalıyı konuk ettiğini dile getiren Çay, “Bunun dışında Alpu, Fındıklı, Eski Konacık, Yeni Konacık gibi yayla merkezleri ile ilçe nüfusu 200 binlere ulaşıyor. Her yıl biz 1 Haziran itibariyle mecliste Belediye Başkanlarımızdan 1’er adet çöp aracı talep ediyoruz. Bugüne kadar bütün Başkanlarımız çöp araçlarını yolladı. Pozantı Belediyesi olarak benim 5 aracım var. Şu an ilçe merkezi ve köyleri kendi imkânlarımızla temizliğini yapıyoruz. Size reklam yaptırıyoruz. Hatta bazen vatandaşlar ‘Zeydan başkan gelmiş bizim çöpleri alıyor. Bilal Uludağ Sarıçam’dan gelmiş bizim çöplerimizi alıyor.’ diyor. Aslında siz reklam yapıyorsunuz. Ben 7.5 lira kiralama bedelinden kurtuluyorum. 5 adet geldiğinde 37.5 lira yapıyor. Ama çalışanlarını, mazotunu ben veriyorum. Bu konuda da pozitif ayrımcılık yapmayın. Bu konuda desteklerinizi 1 Hazirandan itibaren yaylacılar gelmeden ivedilikle bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Mazot yokluğu nedeniyle tır tahsis edilmedi’

Çöpleri toplamanın ilçe belediyelerinin, çöp transfer istasyonlarından Atık İşleme Tesisleri’ne getirmenin Büyükşehir’e ait olduğunu anlatan Çay, “Geçen hafta Cuma günü mazot yokluğu nedeniyle Büyükşehir’den ilçemize tır tahsis edilmedi. Bütün çöpler araçlarda kaldı. İkinci gün çöp toplamaya gitmek için ‘vahşi depolama sistemi’ile çöpümüzü doğanın içine gömmek zorunda kaldık. Eğer mazot yok ise 1, 2 günlüğüne biz karşılayabiliriz. Bu konuda görevlilerinizi uyarırsanız sevinirim.” diye konuştu.

Pozantı sınırlarında yoğun petrol istasyonların bulunduğuna dikkat çeken Mustafa Çay, şunları söyledi:

“Bunlarla ilgili daha önce yasal anlamda kapamalar olmuştu. Bakanlık bunlara bir af ile 3 aylık süre verdi. Bu ay bu süre bitiyor. Bu ay bu istasyonların gündeme gelmesi gerekiyor ki şu anda idare de bekliyor. Yoksa ciddi anlamda esnaf mağdur olacak. Bunu da takdirlerinize sunuyorum. Akçatekir ve Bürücek’de kanalizasyon ve altyapı yok. Yağmur sularını tahliye edebilecek bir drenajımız yok. Olmadığı için yoğun yağışların hepsinde stabilize yolların tamamı yarılmak suretiyle çarşı merkezine geliyor. Şimdi yaylacılar ağaçlarını budamak için gelmeye başladı. 1 Haziran olarak okullar tatil olmadan ivedi bir şekilde gerçekleşmesi için sizlerin desteklerini bekliyoruz. Belemedik bizimle birlikte iyi bir yolcuğa çıkıyor. Orada tarihi bir doku var.  Biz oraya turizm anlamında belediye olarak Devlet Demiryollarından yer kiraladık. Şu an restoran, kafeterya ve doğal bir park yaptık. Çok ciddi bir ilgili var. Buranın da yollarının hızlı bir şekilde yapılmasının Pozantı ve Adana için ciddi katkı sağlayacaktır. Şimdiden tüm bu çalışmalara katkı vereceğiniz için teşekkür ediyorum.”

‘Belediye’nin 4 milyar borcu var’

Çay’dan sonra söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise bir süreliğine kurumun ekonomik şartlarına ilişkin tabloyu bir süreliğine gündeme getirmemeye başladığına işaret ederek, şunları söyledi: “Çok konuşunca sanki biz bir şeylerin arkasına sığınıyoruz gibi algılanıyor. Aslında bizim derdimiz bir şeylerin arkasına sığınmak falan değil. Sadece mevcut durumu sizlerle ve halkımızla paylaşıyoruz. Ne yazık ki durum bu. 30 Mart itibariyle Büyükşehir’in 4 milyar borcu var. Döviz artışı Metronun borcunu etkilediği için borcun 4.2 milyar civarında olduğunu söylemek mümkün. Borcun büyüklüğü ürkütücü. Ondan da ürkütücü olan her ay verdiğimiz 60 milyarlık açıktır. Bu üzüntü verici bir durumdur. Bunun birden bire çözülmesi mümkün değil. Onun için biz ‘elbirliği ile çalışarak biz bu işi aşacağız’ dedik. Elbette birlikte aşacağız. Ama ne yazık ki durum bu. Günlük gelir normal acil ihtiyaçların üstünde. Olsa ‘Ahmet’e vermeyim, Mehmet’e vereyim; mazota vermeyim, ilaca vereyim’ şeklinde bir pozisyonumuz yok. Şu anda Belediyenin günlük geliri çok zorunlu mazot, un ve banka tarafından el konulmuş temliklere yetmiyor. Bir ay içerisinde de gelir-gider dengesini lehimize çevirmemiz de söz konusu değil. Envanter çalışması yapıyoruz. Belediyenin elinde ne var. ‘Neyi bir yerlere devredebiliriz, neyi satabiliriz’ diye. Başka bir çaremiz de yok. Evet, ben ilçelerden bir sürü makine çektirdi. ASKİ’de de bunu yaptırdım. Başka çerim yok. 5 milyon Büyükşehir, 3 milyon ASKİ her ay araç kirası, 10 milyon da mazot parası veriyoruz. 20 milyon araç ve araç yakıtı gideri var. Bunu kesmek zorundayız. Elbette çalışan, sizlerin ihtiyacı olan makineler de vardır. Ama 1 ay çalışıp da 12 ay ücret ödenen makineler de vardır. Belediye Başkanlımıza buradan da söylüyorum: İvedi ihtiyaçlarımız nedir? Ama ana yollarla ilgili elbette ilçe belediyelerine yardım edeceğiz. Ama bunun ötesinde bir şey yapma şansı yok. Keşke olsa. Pozantı’daki de, Aladağ’daki de, Tufanbeyli’dekiler de benim insanlarım. Elbette elimizden geleni yapmamız gerekir. Ama o kadar olumsuz bir durum var ki; gelir-gider açısından… Bunları yapabilme şansımız yok. Hiçbir şekilde fazladan lüks bir tek kuruş harcayamayız. Onun için biz sanatçıya ‘yok’ diyoruz. Çünkü ‘var’ dediğimizde parasını ödeyemeyeceğiz. Bunun bir anlamı yok. Elbette bizim milli ve dini bayramlara çok ehemmiyet vermemiz lazım. 19 Mayıs kutluyoruz. 19 Mayıs’ı Seyhan, Çukurova Büyükşehir olarak bölüşüyoruz. Durum bu. Transfer çöpleri konusu bu hafta çözülecek, onun bahanesi yok. Fen İşlerine buradan söylüyorum: İlçelerde ana yollarla ilgili en acil neler varsa hemen tespit edin. Bir sıraya koyup, bütçesini çıkartalım.”

‘Belediyeyi bu kaostan çıkaracağız’

Bir meclis üyesinin, “Daha önce Seyhan Belediye Başkanıydınız. Bu paranın olup olmadığını bilmiyordunuz? Seçileli bir ay oldu hiçbir şey yok. Keyfi hareketler yapıyorsunuz.” eleştirilerine Karalar, Karalar, “Bu belediyeyi, bu ekonomik şartları biz oluşturmadık. Şöyle yapalım istiyorlar: ‘Ya  siz bu durumları biliyordunuz, niye aday oluyorsunuz? Hep biz yönetelim.’ Biz aday olduk. Biz bu belediyeyi bu kaostan çıkaracağız. Ama bu iş bir ayda olmaz, olmaz, olamaz…Olamayacağını sizde biliyorsunuz. Biz birbirimize destek olursak Adana kurtulur.” ifadeleriyle cevap verdi.

‘Hizmetlerinizi anlatın’

AK Parti Grubu Sözcüsü Ozan Gülaçtı da 31 Mart seçimlerinin üzerinden bir ayın geçtiğine dikkat çekerek, Karalar’a yönelik, “Göreve başladığınız gün itibariyle bir borç, bir para ve sıkıntı söz konusu. Üstümüze biraz hafakan bastı. Sürekli bir borçtan bahsedince bizde bunalmaya başladık. Böyle olunca Adanalının da moralini bozmaya başladık. ‘Acaba bir hizmet olmayacak’ diye...Bu kadar borçtan yakınmak hoş değil. Adana büyük ve güçlü bir şehirdir. Sizde bu güçlü şehrin sürekli borcundan bahsedip ağlamak zorunda değiliz. Biz iş yapacağız. Biz meclis olarak sizin arkanızdayız. Ama bunu moral bozarak, sıkıntıya sokarak yapmayalım, lütfen. Adana da unutulmuş hizmetler var. Son dönemde sinekle ilgili aşırı şikâyetler alıyorum. Larva döneminde müdahale edilmeyen haşereler maalesef büyük soruna neden oluyor. ” dedi.

‘Çok acil yolların yapılması lazım’

Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe ise ilçede 10 güne kadar köylülerin sebzelerini ekeceğini belirterek, “Su kanalları var, tahrip olmuş durumda. Çok acil yapılması lazım. Yapılmazsa oradaki insanlar bir yıl boyunca bir şey yapamayacaklar. Evlerine domates, biber ve soğan dahi  götüremeyecektir. Üç ay içerisinde yol çalışması yapılabilir. Saimbeyli’de kendim yaşadım; aracımın lastiği parçalandı. Ben nehire uçuyordum. Çok acil bir şekilde Saimbeyli’nin köy yollarının ihalesinin yapılması lazım.”

‘Duymaya devam edeceksiniz’

 Gökçe’nin konuşması sonrası yeniden söz alan Zeydan Karalar, “Hiç birimizde ilahi bir güç yok. Yoktan var etmek, Yüce Rabbimize mahsustur. Para konusunu konusu konuşacağız; çünkü önemli bir şey. Bunu duymaya devam edeceksiniz; ne yazık ki… Sinekle mücadele Şubat ve Martta çok etkin bir şekilde yapılmalıydı. Çünkü o dönem larva dönemiydi. Ama biz bu dönem etkin yapacağız. Parayı konuşmayalım diyorsunuz ya… Parayı ödemedik diye ihalesi yapılan yaklaşık 40 araç firma tarafından verilmedi. Biz şimdi adamı çağırdık konuştuk. Kısmı bir ödeme yaptık, araçların bir bölümünü teslim etti. Bu hafta umarım kısmi bir ödeme daha yapıp, araçların geri kalanını da teslim alacağız. Hızla sinekle mücadeleye başladık ve devam ettireceğiz. Parayı konuşmak zorundayız. Konuşacağız ve herkes bilmeli; neden bazı şeylerin olmadığı... Ama hepimiz bilmeli ki şu anki ekonomik şartlar bunlar ve ciddi bir engel; aşacakmıyız? Elbette hep birlikte aşacağız.” Meclis toplantısında CHP Grubu Sözcüsü Serdar Seyhan, İYİ Parti Gurup Sözcüsü Recai Mercimek, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik de birer sunum yaptı. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER