‘İş kazalarına’ karşı kanun teklifi

‘İş kazalarına’ karşı kanun teklifi

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Ulusal Çalışma Enstitüsü” kurulması için TBMM’ne kanun teklifi sundu. “Ulusal Çalışma Enstitüsü Teşkilat, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun” teklifini gerekçesiyle birlikte meclise sunan Dr. Şevkin, yasa teklifinin çalışma yaşamına ilişkin düzenlemelerin enstitü tarafından bütünüyle yeniden düzenlenmesini, tüm düzenlemeler ve uygulamaların her statüdeki çalışanları kapsamasını amaçladığını açıkladı.

‘Türkiye işsizlikte AB birincisi!’

Türkiye'de son yıllarda yoğun iş kazalarının meydana geldiğini, bu kazalarda her ay yüzlerce çalışanın maalesef hayatını kaybettiğini vurgulayan Dr. Şevkin, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve  Avrupa Birliği (AB)'nin resmi istatistik ofisi Eurostat verilerine göre Türkiye, iş kazalarında en fazla insanın hayatını kaybettiği ülkeler sıralamasında Avrupa`da birinci, dünyada üçüncü durumda olduğuna dikkat çekti. İş güvenliği tedbirlerinin işveren tarafından maliyet olarak görülmesi ve bu tedbirler için gerekli bütçe ayrılmaması, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kuralları önemsememesinin iş kazalarının başlıca nedenleri arasında yer aldığını ifade eden Şevkin, “Sayısal yetersizliğin yanı sıra teknik donanımlarla desteklenmeyen denetimlerin nitelik olarak da yetersiz kaldığı, İş güvencesinin azaldığı ve hatta yeni İş Yasası ile ortadan kalktığı, işsizliğin arttığı, yeni iş bulma umudunun sınırlandığı, çalışma koşullarının ağırlaştığı, ücretlerin azaldığı koşullarda devletin; sosyal güvenlik, sağlık, eğitim gibi toplumsal hizmet alanlarından uzaklaşmasının temel nedeni bu alanların özelleştirilmesidir.” dedi.
Son 10 yılda iş kazalarının 6 kat arttığını sadece 2018 yılında bin 541 işçinin hayatını kaybettiğini dile getiren Şevkin, devletin bu alanlardan uzaklaşması ve sendikasızlaştırmanın çalışanları savunmasız bıraktığını ifade etti. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER