‘Kadın yoksulluğu büyük yara’

‘Kadın yoksulluğu büyük yara’

AK Parti’nin iki yıldır üzerinde tartışılan nafaka konusunu yeniden gündeme getirdiğini belirten CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av. Oya Tekin, “Yoksulluk nafakası neden hep kadın üzerinden tartışılıyor?” diye sordu.

Adalet Bakanlığı’nın boşanma sonrası kararlaştırılan yoksulluk nafakası için nafaka süresinin alt sınırına iki yıl, üst sınırı için altı yılla kısıtlayan bir öneri getirdiğini belirten Tekin, “Bu öneri Cumhurbaşkanlığı ve parti grubu toplantılarında görüşülecek. Yoksulluk nafakasının medeni kanun düzenlemesinde cinsiyet belirtilmediği, ‘boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek taraf’ denildiği halde ki bu taraf erkek de olabilir. Neden yoksulluk nafakası tartışmasının kadın üzerinden yapıldığına bakmak gerekiyor.” diye konuştu.

 Türkiye’de “Kadın yoksulluğunun çok büyük yara” olduğunu vurgulayan Oya Tekin, “DİSK’in Mart-2020 Türkiye’de 2020 Kadın Emeği raporuna göre; işgücü içerisindeki her 10 kadından yalnızca 3’ü çalışıyor. 2019 yılında 500 bin kadın ev içi bakım hizmeti nedeniyle işinden ayrıldı. 12 milyon kadın ise ev işleri nedeniyle çalışma hayatına giremedi. Türkiye ‘de kadın işsizlik oranı AB üye ülkelerinin 2, OECD üye ülkelerinin 3 katına ulaştı; işsiz kadın sayısı 2014’ten 2019’a yüzde 52 arttı,2 milyona yaklaştı. 1 milyondan fazla Kadın uzun sürelerle ve kayıt dışı çalıştırılıyor. Türkiye ‘de erkekler, kadınlardan yüzde 8 fazla kazanıyor.” diye konuştu. 

‘Başının derdine bak!’

Toplumsal cinsiyete dayalı işbölümünün keskin çizgilerle çizilmiş olduğu ülkelerde kadının işgücüne katılım oranının düşük olduğunu ifade eden Tekin, yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “Çünkü bizimde içerisinde bulunduğumuz bu tür toplumlarda kadın, evinin içerisinde kalmış; çocuğuna, yaşlısına, hastasına, engellisine bakmış tüm emeğini özel alanda ailesine sunmuştur. Bu kadına boşandıktan sonra ise ‘başının derdine bak’ denilmek isteniyor... Evlilik boyunca evinin kadını olması istenilmiş, çalışması kamusal alanda varlık göstermesi engellenmiş kadın, toplumdaki kadının istihdama katılım oranı da ortada iken iş bulabilir mi? Kadın yoksulluğunun nedenleri konuşulmalı ve kadına yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve kadının güçlendirilmesi için devletin yükümlülükleri konuşulup tartışılmalıdır. Bu konular tartışılmadıkça, kadının ekonomik yaşamı önündeki engeller kalkmadıkça nafaka süresinin tartışılması anlamsızdır.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER