'KADINLARA DA BU İMKAN SAĞLANMALI'

'KADINLARA DA BU İMKAN SAĞLANMALI'

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, sigorta borçlanmasında kadınlara yönelik dezavantaj yaratan hususların ortadan kaldırılması amacıyla harekete geçti. Hazırladığı 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni Meclis'e sunan Ayhan Barut, herkesi destek vermeye çağırdı. 

 Yasa teklifinin gerekçelerini paylaşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şöyle devam etti:  "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun Sigortalıların borçlanabileceği süreler başlıklı 41'inci maddesinde sıralandığı üzere er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri, sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri gibi bazı mesleklerde ve alanlarda borçlanma yolu ile prim ve gün sayısını geriye çekme hakları bulunmaktadır. Bu durum çalışan kadınlar açısından kanun yoluyla bir dezavantaj içermektedir." 

‘Annelik konumunu göz ardı ediyor’

Mevcut yasal düzenlemenin kadının annelik konumunu gözardı ettiğini vurgulayan Ayhan Barut, şunları kaydetti: "Bu düzenleme, ne sosyal hukuk devletiyle ne de adalet ilkeleriyle bağdaşmaktadır. Anayasamızda 'Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir' denir. Devlete bu eşitliği sağlaması için temel görev ve sorumluklar atfedilmiştir. Kadın ve erkeğin doğası gereği almış olduğu görev ve sorumluluklar bazen onlara imtiyazlı ayrıcalıklarda sağlayabilir. Ancak burada temel olan toplumdaki dengeyi korumak ve her anlamda eşitliği sağlamak olmalıdır. Bu kapsamda erkekler açısından ya da ihtisas alanları bakımından imkan sağlanan borçlanmanın çalışan kadınların çocukları üzerinden onlara da tanınması gerekmektedir.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER