Kılıçdaroğlu: Oyunuzun rengini değiştireceksiniz

Kılıçdaroğlu: Oyunuzun rengini değiştireceksiniz

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, esnafla buluştu; sorun ve sıkıntıları dinledi. Kılıçdaroğlu, “Eğer sorunlarınızı çözmek, kazanmak, alınterinizin karşılığını almak istiyorsanız oyunuzun rengini değiştireceksiniz. Kul hakkı yemek, en büyük günahsa, en büyük günahı işleyene oy vermeyeceksiniz” dedi.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘kul hakkı’ yemenin en büyük günah olduğunun altını çizip, esnafa; “Kul hakkı yemek, en büyük günahsa, en büyük günahı işleyene oy vermeyeceksiniz” çağrısını yaptı..

HANGİ SORUN ÇÖZÜLDÜ?
Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere kente gelen Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda esnafla buluştu. Pandemi döneminde esnafın çok ciddi sorun ve sıkıntılar yaşadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Karar alındı bütün işyerleri kapandı ama esnaf kardeşim gelir elde edecek mi? Hayır. Esnaf, devletin orta direğidir. Bu süreçte esnafın hangi sorunu çözüldü? Sadece size borç verdi ve karşılığında faiz alacak” yorumunu yaptı. 

SOSYAL DEVLET NEREDE?
Kılıçdaroğlu, “Dükkanların kapatılması kararı doğru ama yardım yapılmaması büyük yanlış. Sosyal devlet nerede? Eğer esnaf dükkanını kapatıyorsa devlet olarak sen de ona kira yardımı yapacaksın. Bu aynı zamanda devletle vatandaş arasında ciddi bir güvenin doğması demektir. Ama güvensizlik oluştu. Bir esnaf bana söylediği; ‘Ben devlete 40 yıldır vergi veriyorum ama 40 gün devlet bana bakamadı’ sözü, aslında tablonun da özeti” ifadesini kullandı. 

ESNAF BAKANLIĞI KURULMALI
‘Esnaf Bakanlığı’ kurulması çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Eğer Türkiye’de esnaf gerçekten korunmak isteniyorsa, onun beklentilerini, onun sorunlarını dinlemek zorundayız. Benim konuştuğum esnaf arkadaşlar bana; ‘Bazen sorunumuz çıkıyor çözüme kavuşturamıyoruz. Bize hangi bakanlık bakıyor’ diyor. Bu ülkede ‘Esnaf Bakanlığı’ kurulmalı. Sanayicinin, turizmcinin bakanlığı var ama esnafın derdini anlatacak makam yok.”

ESNAF BİZE BİRAZ MESAFELİ
Esnafın, CHP’ye karşı biraz mesafeli olduğunu, bunun bilincinde olduklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Eğer, sorunlarınızı çözmek, kazanmak istiyorsanız oyunuzun rengini değiştireceksiniz. Bunu çok açık ve net söyleyeyim. Cebini düşünmeyen, vatandaşı düşünen biri var. Siyaset köşeyi dönme yeri değildir. Bizim eksiğimiz, yanlışımız olabilir ama bu ülkede kim çalışıp, kim üretiyorsa helalinden başımızın üzerinde yeri var.” 
 
O İŞÇİ NASILGEÇİNECEK?
Sicil affının getirilip, ‘stopaj vergisi’nin kaldırılması çağrısında bulunan Kemal  Kılıçdaroğlu, “Her yeri kapattılar, tamam kapatın ama orada çalışan işçiler var. Öyle büyük sermayeleri de yok. Adam dükkanını kapatıp, yanında çalışan işçisini eve gönderdi. Peki o işçi nasıl geçinecek? Bu adama sahip çıkan kim? Nerede bu sosyal devlet? Benim açlığımı gidermek zorunda” diye konuştu. 

ÇOCUKLAR YATAĞA AÇ GİRMEMELİ
Kılıçdaroğlu, “Bu coğrafyada hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa 83 milyon o gece uyumamalı. Az veya çok herkesin karnının doyması lazım. Para yok diyorsanız eğer para var. İşsizlik Sigortası Fonu var. O paralar nerede? Biliyor musunuz? Kimse bilmiyor. O, işsiz kalanın garantisi, kumbarasıydı. Dükkanı kapatıp işçiyi eve gönderip sahip çıkmıyorsan orada sosyal devlet yoktur” dedi.

O PARALAR NEREYE GİTTİ?
Türkiye’nin ekonomide kan kaybettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Devlet, 2020 yılının ilk 10 ayında vatandaşından 665 milyar lira para topladı. Aynı dönemde yurtdışından 46 milyar da borç alındı. Merkez Bankası, karşılıksız 59 milyar lira para bastı. Bir de 85 milyar dolarlık bir döviz satışı var. Toplam bir trilyon 891 milyar lirayı devlet, ilk 10 ayda kullanmış. Bu para nereye gitti?” diye sordu. 

TEFECİLERE 119.5 MİLYAR LİRA
Kılıçdaroğlu, “Tefecilere sadece 119 milyar 581 milyon lira faiz ödendi. Sizin paranız, vergileriniz faizcilere gitti. Ayrıca binmediğimiz uçağın kalktığı havalimanın garantisi var. Oda 13 milyar lira. Esnafa karşılıksız verilen para ise, 0 lira. Bakın bu bir siyası tercihtir. Parayı esnafa mı verelim, üreticiye mi, çiftçiye mi yoksa tefeciye mi verelim. Siyasi tercihte bulunanlar iktidardır. Devletin bütün kurumlarını, şirketlerini sattılar. Nereye gitti para” dedi. 

KUL HAKKI YİYİNE OY YOK!
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti; “Yeni bir siyaset, ahlaklı bir siyaset anlayışını bu coğrafyaya getirmek istiyoruz. Ama bunu biz tek başımıza yapamayız. Beraber yapacağız. Kul hakkı yemek, en büyük günahsa, en büyük günahı işleyene oy vermeyeceksiniz. Oy verirseniz sizin sorumluluğunuz var. Çıkıp sokakta 'Ben kul hakkı yiyene karşıyım' diyemezsiniz. Demeniz için kul hakkı yiyene oy vermeyeceksiniz arkadaşlar. Bu işin kuralı budur. İşin doğasında da bu vardır, ahlakında da inancımızda da bu vardır. Böyle olması lazım.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER