‘Kriz aşırı borçlanma kaynaklı’

‘Kriz aşırı borçlanma kaynaklı’

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ekonomik gelişmeleri ve bütçeyi değerlendirdi. Meclisin en önemli görevlerinden birinin bütçeye onay vermek olduğunu kaydeden Bulut, Anayasa’nın “Kamu giderleri için mali güce göre vergi alınız” maddesini hatırlattı. Gerek 2020 bütçesinin gerekse bundan önceki bütçelerin hiçbirinin bu madde doğrultusunda hazırlanmadığını savunan Bulut, bütçenin hiç kimseye fayda sağlamayacağını ileri sürdü. 

‘Bütçe tüm kesimleri kapsamalı’
Ekonomik kriz döneminde çıkartılan bütçenin toplumun tüm kesimlerini kucaklaması gerektiğini kaydeden Bulut, “Baktığımızda sarayın 5 müteahhidi bile bu krizden etkileniyor. Sarayın 5 müteahhidinin aldığı krediler ödenemez hâle gelmiş durumda. Çünkü bugünkü kriz 2001'deki krizden farklı, 1994'teki krizden de farklı. 1994'teki kriz daha çok kamuyla alakalıydı, 2001'deki daha çok bankacılıkla alakalıydı. Ama bugünkü kriz, 2018'deki kriz çoğunlukla özel sektörün aşırı borçlanmasından kaynaklı. Böyle olunca da kurdaki artış özellikle kamuyu, özellikle özel sektörü etkiledi.” dedi.

Kamu-özel ortaklığı
Krizin, kamu boyutu konusunda açıklamalarda bulunan Bulut,  iktidarın kamu-özel ortaklığı ile hasta garantili şehir hastanesi, geçiş garantili köprü, yolcu garantili havalimanı, ödeme garantili finans merkezleri yaptırdığını bildirdi. Kur artınca ödenemez hale geldiğini kaydeden Bulut,  Varlık Fonu’nun 1 milyar 650 bin lirayla İstanbul Finans Merkezi’ne ortak olduğunu, Sanayi Bakanlığı’nın, 220 milyon lira Sağlık Bakanı’nın eski hastanesine teşvik verdiğini bildirdi. 

‘1 lira vergi alıyor musunuz?’
Emeklinin, emekçinin, esnafın vergileriyle oluşturulan bütçenin buralara aktarıldığını kaydeden Bulut, sayıları 1 milyon 800 bin kişiyi bulan esnafın KOBİ borçlarının, ertelenen borçların geçen yıla oranla 2 katına çıktığı, ödenemeyen borçların da 2 katına çıktığını belirtti. Sayıları 14 milyonu bulan işçilerin 10 milyonunun yoksulluk sınırında yaşadığını kaydeden Bulut, istihdama yönelik, esnafa yönelik bütçede hiçbir kalemin olmadığını, bütçenin Saray’ın müteahitlerine aktarıldığını kaydetti. Bulut, “Bütçeden milyarlarca lira aktardığınız müteaahitlerden 1 lira vergi alıyor musunuz?” diye sordu. 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER