‘Salgın nedeni ile çiftçimizin önemi ön plana çıkmıştır’

    ‘Salgın nedeni ile çiftçimizin önemi ön plana çıkmıştır’

İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Adanalı çiftçilerin 2019 yılı yağlı tohum (pamuk, soya, ayçiçeği vb.) ve buzağı destekleme ödemelerinin yapılması için Tarım ve Orman bakanlığına yazılı önerge verdi.Çulhaoğlu verdiği soru önergesinde şunları kaydetti.

COVID-19 salgınıyla ulusal mücadele kapsamında tarımın ve çiftçimizin önemi hiç kuşkusuz birkez daha ön plana çıktığını vurgulayan Çulhaoğlu, “Küresel salgın sebebiyle uluslararası ticaretteki kısıtlama ve tedarik zincirindeki kesintilerin de etkisiyle hammadde açısından da dışa bağımlı olan ülkemizde gübre, zirai ilaç ve yem fiyatlarındaki ani yükselişler yaşanmaya başlandı. Bu girdi maliyetlerindeki artış sebebiyle üretim maliyetleri de arttı. Bu durum beraberinde gıda enflasyonunda yükselmeyi getirerek fiyatların artmasına yol açtı. Vatandaşlarımızın alım gücünü de azaltarak bağışıklık sistemlerinin zayıflamalarına yol açacağı bilinmekte. Narenciyenin ve sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülecek olursa durumun vahameti daha da artmakta. Örneğin; çiftçimizin kullandığı gübrenin tonu 2020 yılı Şubat ayında 1.650 TL iken şimdi 2.150 TL’ye yükselmiş. Hayvancılık sektörünün protein kaynağı olan ithal yem hammaddelerinden soya küspesi 2020 yılı Şubat ayında 380 dolar iken şimdi 445 dolar seviyesine çıkmış. Ayçiçeği Küspesi de aynı şekilde 230 dolar seviyelerinden şimdi 250 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Yabancı ot mücadelesinde kullanılan Zirai İlacın daha 15-20 gün önceki fiyatı 14-15 TL iken şimdi 18 TL’ye çıkması çiftçilerimizin içinde bulunduğu zor durumu açıkça göstermekte.” dedi. 


“Bu durumda çiftçilerimizin nasıl üretim yapmasını ve evini geçindirmesini bekleyebiliriz” diyen Çulhaoğlu, verdiği önergede, “Adanalı çiftçilerimizin maddi olarak Bakanlığın yanlarında olmasına en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde; Son başvuru tarihine bakılmaksızın 2019 yılı Yağlı Tohumlar (Pamuk, Soya, Ayçiçeği vb.) için destekleme ödemeleri başvurusunu yapan Adana Çiftçilerimize primleri ne zaman ödeneceğini, Adanalı üreticilerin 2019 yılına ait Buzağı desteklemeleri ne zaman ödeneceğini, İç piyasada fiyatı oldukça artan (örneğin Limon gibi) tarımsal ürünlere yönelik geliştirilen ihracat kısıtlaması ve ön izin gibi hızlı reflekslerin bir benzerini de ithal girdilerdeki fiyat artışında da gösterecek bir önlem almayı düşünüp düşünmediklerini ve bu hususlarda Adana kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER