Şevkin: Uzman erbaşlar mağdur edildi

  Şevkin: Uzman erbaşlar mağdur edildi

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, geçen yıl kabul edilen torba yasada, uzman erbaşların devlet memurluğuna direkt geçişi için ‘7 yıl görev yapmış olmak’ şartı getirilmesinin bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğrattığını savundu.

‘Hizmet şartı 7 yıla çıktı’
 
TBMM Genel Kurulu’nda konuyla ilgili konuşan Dr. Şevkin, 6663 sayılı kanunun 14. Maddesi ile 3269 sayılı kanunun 5. Maddesine eklenen "Uzman erbaşların, 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92. Maddesi hükümlerinden yararlanabilmesi için en az 7 yıl hizmetini tamamlamış olması gerekir" ibaresinin daha önceki 2 yıllık hizmet şartının değişmesine sebep olduğunu; kanunun, yürürlüğe girdiği tarihten öncesini de kapsamasıyla, devlet memuru olabilmek için 7 yılı doldurmadan ordudan istifa eden kesimin büyük mağduriyet yaşadığına dikkat çekti. 

Kabineye çağrı yaptı

Kanunun, devlet memuru olma hayaline kapılan tüm uzman erbaşları hüsrana uğrattığına işaret eden Dr. Şevkin, “Özellikle uzman çavuşluktan ayrıldıkları tarihte 2 yıl asker olarak çalışma koşuluyla devlet memurluğuna geçiş yapabilme hakkını elinde bulunduranların kanunun yürürlük tarihinden öncesini de kapsaması uzman çavuşların bu haklarına tamamen tırpan vurmuştur. Yasa nedeniyle devlet memurluğu hakkını kaybeden uzman çavuşlar özel sektörde de tecrübe şartı arandığı için işe kabul edilmemektedir” diye konuştu. 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER