Şevkin’den “Büyük Vurgun” iddiası

Şevkin’den “Büyük Vurgun” iddiası

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Sayıştay Başkanlığı’nın 2020 raporuna göre Türkiye’deki şehir hastanelerinde “büyük vurgun gerçekleştiğini” ileri sürdü. CHP’li Dr. Şevkin, hastanelerdeki tüm zararın açıklanması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ne 26 maddelik soru önergesi sundu.

“3 milyon dolarlık cihaz nerede?”
Sayıştay raporuna göre kamu zararının dudak uçuklattığını ancak bu zararın miktarının tam olarak bilinmediğini savunan Şevkin, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne küçük kesiyle ameliyat imkanı sunan ‘Da Vinci Robot’ ile lazerle göz ameliyatı gerçekleştirilebilen Eximer cihazının teslim edilip edilmediğinin bilinmediğini; eksiklik ve gecikme için herhangi bir yaptırım tespit edilmediğini iddia etti. Dr. Şevkin, Da Vinci Robot’un piyasa değerinin yaklaşık 3 milyon dolar olduğuna dikkat çekerken Eximer cihazın da piyasada yaklaşık 1 milyon liraya kadar satılabildiğine işaret etti.

“294 adet tıbbi ekipman yok!”
 Şehir hastaneleri sözleşme ve eklerinde belirlenen cins ve sayıda tıbbi cihaz ve ekipmanların sağlık tesisinde bulunmadığının belirlendiğini kaydeden Dr. Şevkin, ayrıca yine Bilkent Şehir Hastanesi’nde 14 kalem teknik şartnameye uygun olmayan tıbbi ekipmanın kabulünün yapıldığını, hastanede görevli şirketin deposunda 294 adet idareye sağlık hizmetinde kullanılması için verilmeyen tıbbi ekipmanın bulunduğunu, depoda bulunan ekipmanlardan bir kısmının Mersin Şehir Hastanesi’nden getirildiğini, Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadığını da vurguladı.

“Sözleşme değişikliği”
 Sayıştay raporunda hizmet bedellerinin mevzuata aykırı olarak bakan oluru alınmadan güncellendiğine, Isparta, Kayseri ve Manisa şehir hastanelerinde sözleşme değişikliğinin usule aykırı olarak mevcut sözleşme üzerine daire başkanı tarafından tükenmez kalemle yazılarak ve imzalanarak gerçekleştirildiğine işaret edildiğini aktaran Dr. Şevkin, “Kamuoyundan ticari sır olarak saklanan sözleşmelere bir daire başkanı imza atarak usule aykırı davranmıştır” dedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER