ŞEVKİN:FABRİKALAR KAPANIYOR, İŞSİZLİK ARTIYOR!

ŞEVKİN:FABRİKALAR KAPANIYOR, İŞSİZLİK ARTIYOR!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana tarım ve sanayi geçmişiyle Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan Adana’nın maalesef son yıllarda işsizlikle anılan bir kent hüviyetine büründüğünü vurguladı.

50 büyük fabrika kapandı

2 milyon 220 bin 125 nüfusa sahip Adana’nın 15 ilçesindeki işsizliğin tespit edilmesi ve çözüm yolu bulunması amacıyla TBMM’ne her ilçe için ayrı ayrı 15 ‘Araştırma Önergesi’ sunan Şevkin, “Adana’da son 10 yılda 50 büyük fabrikanın kapısına kilit vurması işsizliğin boyutlarını da arttırmıştır. Türkiye’nin en gelişmiş tarım bölgesi ve yüzölçümünün yüzde 39’u tarıma elverişli, bereketli olan Adana’da son yıllarda çiftçinin desteklenmemesi, üretimde girdi maliyetlerinin yükselmesi, Adana sanayinin ve iş insanlarının teşvik sistemi dışında tutulması nedeniyle büyük ölçüde ekonomik daralma yaşanmaktadır.” dedi.

Her ilçe için araştırma istedi

Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam,  Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir ilçesi için işsizliğe dair ayrı ayrı araştırma önergesi sunan Dr. Şevkin, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı olması bakımından lojistik ve ulaşımda büyük önem taşıyan, kent merkezine 50 km uzaklıktaki Karataş ilçesindeki iskele, hemen yanı başındaki Mersin ve İskenderun limanları ile deniz yolundan bir çok bölgeye bağlanmış olan Adana’da ne yazık ki mevcut potansiyelin kullanılamadığının görüldüğünü ifade etti.

İşsizlik yüzrde 20’lere çıkıyor

 Şehrin tam ortasında yer almasıyla dünyanın en stratejik ve kapasitesinin genişletilmesi şartıyla en kullanışlı Şakirpaşa Havalimanı’na sahip Adana’nın ihracata dayalı büyüme ve gelişmeye büyük ihtiyaç duyduğuna işaret eden Şevkin,  “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2019 verilerine göre Adana ilimiz resmi rakamlara göre yüzde 11.2’lik işsizlik oranına sahipse de kayıt dışı ve tarım sektöründe yaşanan mevsimsel işsizlik nedeniyle bu oran yüzde 20’ler seviyesine ulaşmaktadır. Sürekli niteliksiz göçle birlikte mülteci göçüne sahne olan Adana ve ilçelerinde yeni gelen nüfusa iş imkanı sunulamadığı için işsiz ordusu artmaktadır” dedi.

‘İşsizliğin bir çok nedeni var’

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 1980'li yıllardan itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan yaşanan yoğun göçün Adana ekonomisine entegrasyonunda yaşanan sorunun yanı sıra teşvik ve kalkınmada öncelikli yöreler kapsamına alınmayan Adana’nın tüm ilçelerinde işsizliğin geldiği boyutların irdelenmesi ve çözüm bulunması amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER