‘TÜRKİYE’DE YOKSUL SAYISI ARTIYOR’

‘TÜRKİYE’DE YOKSUL SAYISI ARTIYOR’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletlerin (BM), küresel yoksulluğun azaltılması amacıyla farkındalık oluşturmak için 17 Ekim’i Dünya Yoksullukla Mücadele Günü ilan ettiğini anımsatarak, 1993 yılından bu yana her 17 Ekim’de küresel yoksullukla mücadele konusunda etkinliklerin düzenlendiğini belirtti. Türkiye’de ise AKP iktidarları döneminde önü alınamayan ekonomik krizler, yüksek enflasyon, temel tüketim ürünlerine art arda gelen zamlar ve gelir adaletsizliği nedeniyle yoksul sayısının katlanarak arttığını savunan Gürer, bu ekonomik kriz koşullarında vatandaşların geçimlerini sağlayamaz duruma geldiğini vurguladı. 

‘Açlık sınırının altında’ 
Türk-İş’in 2020 yılı Eylül ayı raporuna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 447 lira, yoksulluk sınırının ise 7 bin 983 lira olarak belirlendiğine işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde 10 milyona yakın yurttaşımız, açlık sınırının bile altında olan asgari ücret düzeyindeki maaşla geçinmeye çalışıyor. Yoksulluk sınırının üzerinde maaş alan yurttaşların sayısı her geçen yıl azalıyor” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl yaklaşık 3.5 milyon haneye sosyal yardım yapıldığının ifade edildiğine vurgu yapan Gürer, bu verilere göre de yaklaşık 10 milyon kişinin sosyal yardımlarla geçimlerini sağlamak zorunda kaldığının belirlendiğini ifade etti. 

 ‘10 milyon kişi işsiz’
Ülkede geniş tanımlı işsiz sayısının da 10 milyonu geçtiğinin bilindiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, çoğunluğu emeklilerin oluşturduğu geçimini asgari ücretin bile altında sağlamak zorunda kalanların sayısının ise 5 milyondan fazla olduğunun ifade edildiğini kaydetti. Gürer, işsizler, asgari ücret düzeyinin altında geliri olanlar, asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışanlar ve sosyal yardım alanların sayıları üst üste konulduğunda kaba bir hesapla 40 milyon kişinin Türk-İş’in belirlediği açlık sınırının altında gelir elde ettiğinin anlaşıldığını belirtti. Yoksulluk sınırının altında geliri olanların sayısının ise çok daha fazla olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların gün geçtikçe yoksullaştığını, yoksul sayısının her geçen yıl katlanarak arttığını vurguladı. 

Asgari ücret eridi
Bu yılın başında maaşıyla 4 çeyrek altın alabilen asgari ücretlerinin bugün ancak 3 çeyrek altın alabildiğini dile getiren Ömer Fethi Gürer, “10 ay içinde asgari ücretli vatandaşın cebinden her ay 800 lira daha azaldı. Asgari ücretlinin 10 ay içinde maaşının 800 lira eridiği bir sistemde, yoksul sayısının kartopu gibi çoğalmasının önüne geçilmesi de mümkün görünmüyor” diye konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER