‘Ülkeyi ithalat cennetine çevirdiler’

‘Ülkeyi ithalat cennetine çevirdiler’

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Toprak Mahsülleri Ofisi'ne Kamu İhale Kanunu'na takılmadan sınırsız tarım ürünü ithalatı yapma imkanı veren yasal düzenlemeye sert tepki gösterdi. Üretim ve üretenin desteklenmediği Türkiye'nin tarımda da net ithalatçı hale getirildiğini vurgulayan Barut, "Yerli ve milli olmakla övünenler her şeyin yetiştiği güzel ülkemizi kendileri ve yandaşları için ithalat cennetine çevirdiler. Yazıklar olsun" dedi.

‘Bu düzenleme yasalaşmamalıdır’

AKP döneminde Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde ilk defa samanı bile ithal ettiğine dikkat çeken Barut, şunları kaydetti: "Tam 17 senedir iktidarda olan ve istediği her şeyi yapma yetkisine sahip AKP, ülkemizi her alanda olduğu gibi tarımda da dışa bağımlı ve kelimenin tam anlamıyla net ithalatçı hale getirdi. Üreteni ve üretimi desteklemediği gibi tarımı, üreticileri, esnafından sanayicisine herkesi ve her şeyi tüketti. Halden anlamaz, Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz mısınız? Keyfinize göre delik deşik edip istediğiniz gibi sürekli değiştirdiğiniz Kamu İhale Kanunu'na bile takılmamak için TMO neden yine bir değişiklik istiyor. Bunlar üreticiyi, derdini ve isteklerini bir türlü anlayamadıkları için sorunlar sürekli artarak büyüyor. Ülkemiz, tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken net ithalatçı durumuna nasıl getirildi? Çiftçimiz ekip biçmekten neden vazgeçiyor, tarım toprakları neden küçülüyor? Neden mazot, gübre ve ilaç fiyatları sürekli artarken çiftçinin ürünü para etmiyor? Bu soruların cevabı bellidir. Üretimi ve üreteni destekleseniz bu sorunlar kendiliğinden ortadan kalkar. Çiftçi üretir, ürettiğinden para kazanırsa ithalata gerek kalır mı? Ülkemizin ihtiyacı olan tarımsal ürünler, üretici ve üretim desteklenirse Türkiye'de üretilemez mi? Varsa yoksa piyasa dengeleri, fiyat istikrarı gibi uyduruk bahanelerle ithalatın önünü açıyorlar. Yazıklar olsun. Şiddetle kınıyoruz. Komisyonda kabul edilen bu düzenleme Meclis gündemine geldiğinde itirazlarımızı yine yapacağız. Bu değişikliğin yasalaşmaması için var gücümüzle mücadele edeceğiz."  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER