Üniversiteler sorunlarla ders başı yapıyor

 Üniversiteler sorunlarla ders başı yapıyor

 CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, her yıl on binlerce üniversite öğrencisinin barınma sorunu yaşadığına dikkat çekerek, Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması gerektiğini belirtti. Sümer, bir an evvel fazla en iki kişilik odalardan oluşan yurtlar inşa edilmesini ve evlerde kalan üniversite öğrencilerine aylık 400 TL destek verilmesini istedi. 

Türk üniversitelerinin dünyada saygın bir yerde olması için demokratik değerlere, hümanizme, aydınlanmaya ve çoğulcu ilkelere dayanan bir modeli kurulması gerektiğini kaydeden Sümer, “Bırakın bunu başarmayı öğrencilerin barınma sorununu bile çözebilmiş değiliz.” dedi. 

Aylık 400 TL. destek’
Devlet yurtlarının kapasitesinin yeterli olmadığını ve on binlerce öğrencinin barınma sorunu yaşadığını belirten Sümer, “Türkiye bu ayıptan kurtulmalıdır. Bir an evvel en fazla iki kişilik odalardan oluşan yurtlar inşa edilmeli ve mevcut yurtların nitelikleri yükseltilmeli. Yurt ücretleri de düşürülmeli. En az iki kişi ikamet etmeleri halinde üniversite öğrenci evlerinin kira, elektrik ve su fatura masraflarına katkı sağlamak için aylık 400 TL destek verilmeli.” dedi. 

1000 TL gençlik bursu
Sümer üniversitelere ilişkin diğer önerilerini de şöyle sıraladı: “YÖK kaldırılmalı ve planlama/eşgüdüm görevlerini yürütecek, üniversitelerin özerkliğine müdahale etmeyecek bir Yükseköğretim Koordinasyon ve Planlama Kurulu kurulmalı. Üniversitelerin bilimsel, idari ve mali özerkliği güvence altına alınmalı. Üniversite rektörlerinin ve dekanlarının, öğretim üyeleri tarafından seçimle belirlenmesi sağlanmalı. Üniversite öğrencilerine 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500’er TL olmak üzere yıllık 1.000 TL Gençlik Bursu verilmeli.” 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER