‘ÜRETİCİNİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN’

‘ÜRETİCİNİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN’

İYİ parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu, AK Parti tarafından TMO’ya verilen “sınırsız tarım ürünü ithal etme yetkisinin” üreticiyi bitirmek üzere getirilmiş bir teklif olduğunu savundu. Adana çiftçisinin bu teklife karşı olduğunu belirten Çulhaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “AK Parti iktidarı tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen vergi paketine bir madde eklenerek, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne her türlü tarımsal ürünü İhale Kanunu’na tabi olmaksızın sınırsız ithal etme yetkisi verildi. Maddi zorluklar ile boğuşan geçim sıkıntısı çeken, ,işsizlikten ne yapacağını bilemeyen, çocukları için gelecek kaygısı olan, zamlar cezalar ve vergiler ile canından bezmiş olan halkımıza birde, konut alım satımından konaklamaya kadar birçok alanda ciddi vergi yükleri getiren bu yasa teklifi kesinlikle geri çekilmeli ve gündemden düşürülmelidir.” dedi.  

‘Adanalı üreticiler karşı çıkıyor’

TMO’ya verilecek bu kanun maddesine Adanalı bütün üreticilerin karşı çıktığını kaydeden Çulhaoğlu, şöyle devam etti: “Bu teklif ile bir kez daha tarıma büyük bir darbe vurulacağı bilinmelidir. Ak Partili Milletvekilleri Bu kanun teklifini komisyona getirirken hangi çiftçi odası veya üretici birliğine sorarak bu teklifi getirdiklerini biran önce vatandaşlarımıza açıklamalıdırlar. 24 adet kanun çıkararak işlerine gelecek şekilde İhale Kanunu'nda 193 tane değişiklik yaptılar. Yine de beceremediler. Türkiye’de yaklaşık 38 milyon hektar tarım arazinin sadece 15.5 milyon hektarının tarım arazi olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, tarım arazilerimizin atıl durumda olduğunu görebiliriz. Bu alanları tarıma kazandırmak yerine ithalata yönelmeleri gerçekten ranta dönük çalışmalardır. Hiç merak etmesinler vatandaşlarımız bunun farkındadır.

‘Sonuçlarını yine milletimize ödetecekler’

Açıklamalarında “Bu getirilen Kanun Maddesi ile ne amaçlanmış olabilir diye düşünmek bile abesle iştigaldir.”  ifadelerine yer veren Metanet Çulhaoğlu, şu görüşleri ileri sürdü: “Biliyorlar ki; Önümüzdeki kış aylarında üretimin az olması sonucu tarım ürünlerinin fiyatlarında çok önemli yükselmeler meydana gelecek ve bunu önlemek için tedbir amaçlı alınan bir karardır. Yani başarısız tarım politikalarının sonuçlarını yine milletimize ödeteceklerdir. Özellikle AK Parti iktidarı dönemlerinde, tarımsal üretim içerisinde kullanılan girdi maliyetleri örneğin elektrik, mazot, tohum, ilaç ve gübre fiyatları çok yüksek düzeyde artmıştır. Yüksek maliyetle tarımsal üretim yapan işletmeler, bunu mecburen fiyatlarına yansıtmıştır. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için çözüm; Çiftçinin maliyetini düşürecek ve daha fazla tarımsal üretim gerçekleştirecek politikalar olmalıdır.” 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER