‘Üreticiye 426 milyon destek sağlandı’

‘Üreticiye 426 milyon destek sağlandı’

AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Adana'nın üreten özelliği ile Türkiye'nin kalbi olduğunu belirterek, “Adana, gerçek dışı bilgiler üzerine bina edilmiş tartışmaların dar penceresine sıkıştırılmamalıdır. AK Parti üreticilerimizin menfaatleri için çalışmaktadır.”dedi.

 TBMM’ne Genel Kurulu’nda konuşan Doğru, Türkiye'de üretimin AK Parti’nin koruması altında olduğunu kaydetti. Yalnızca üreticileri dinlediklerini ve onların taleplerine göre hareket ettiklerini dile getiren Abdullah Doğru, “Sahada doğal afetlerin yarattığı sonuçların, hatta dünya genelinde yaşanan pandeminin dahi bir istismar aracı hâline getirilmesi, her şeyden önce üreticilerimize yapılmış büyük bir haksızlıktır. Hükûmetimiz âdeta Adana'nın üzerine titremektedir. Bu konuya ilişkin veriler de zaten ifademi destekleyecektir.” dedi. 

‘Destekleme ödemeleri hesaplarda’

Salgın nedeniyle çiftçilerin üretimden çekilmemesi; aksine tarlasının ve işletmesinin başında olması amacıyla 2020 yılı içerisinde destekleme ödemelerinin önemli bir kısmının çiftçilerin hesaplarına yatırıldığını vurgulayan Doğru, “Bu salgın döneminde mazot, gübre desteği olarak 96 milyon TL, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi olarak 247 milyon TL, hububat fark ödemeleri olarak 23 milyon TL, toplamda 426 milyon TL destek sağlanmıştır. Adana'mızda mayıs ayında etkisini gösteren aşırı sıcak ve kuvvetli rüzgâr nedeniyle 10 ilçemizde, 321 köyde, yaklaşık 8 bin çiftçimizin toplam 519 dekar ekili ve dikili alanında hasar meydana gelmiş olup parsel bazlı hasar tespitleri devam etmektedir.” diye konuştu. 

‘Çiftçilerimizin mağduriyeti doğrudur’

Narenciyenin sıcaktan kaynaklanan sorunlarıyla ilgili Bakanlığın Bilim Kurulu oluşturarak önümüzdeki yıl TARSİM kapsamına alınmasıyla ilgili çalışmayı başlattığını anlatan Doğru, şöyle devam etti: “Karpuzla ilgili söylenen söz doğru değil, karpuz üreticilerimiz hasada başlamadan önce Bakanlığımızın almış olduğu kararla sınırdan 300 dolar vergiyle gelen karpuzun önü kesilmiş ve sahadaki karpuzcu kardeşlerimiz de hakkı teslim edip hükûmetimize teşekkür etmişlerdir.” Soğan ve patatesli ilgili kısımda, soğan ve patates özellikle pandemi döneminde oluşan hadiseyle ilgili, kendi tüketicisini koruma refleksiyle; pandeminin de nerede duracağının belli olmadığı bir dönemde, kendi tüketicisini koruma adına izne bağlandığı bir dönemde maalesef üretim hızlı bir şekilde hasada başladı. Maşallah, bu sene soğan ve patateste, özellikle soğanda çok ciddi rekolte de vardı. Bu rekolte neticesinde soğanla ilgili çiftçilerimizin mağduriyeti doğrudur, söz konusudur. Tarım Kredi Kooperatifi ve TARSİM, bu sıcak ve rüzgârdan kaynaklanan sebeplerden dolayı çitçilerimizin kredisini altı ay faizsiz uzatıyor. Tarım Bakanlığına bağlı, Tarım Bakanlığı tarafından tutulan tutanaklarla beraber Ziraat Bankası da 5'inci ve 6'ncı aydaki kredi faizlerini ertelemiştir. Adanalı hemşerilerime milletimizin kürsüsünden sesleniyorum: Devlet sizin yanınızdadır. Nerede ihtiyaç varsa imkânlar dahilinde karşılayacak kudret ve kabiliyete fazlasıyla sahiptir.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER