‘Vicdanlar yaralanıyor!

‘Vicdanlar yaralanıyor!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülen ve maden ve enerji sektörünü ilgilendiren “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin doğa, toplum ve kamu yararı gözetilmeden hazırlandığını ve geri çekilmesi gerektiğini belirtti. Komisyon üyesi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Müzeyyen Şevkin, komisyon toplantısında yaptığı konuşmada kanun teklifinin 40. Maddesinin elektrik faturasını düzgün ve dürüst ödeyen vatandaşları 10 yılı daha cezalandıracağını vurguladı.

Elektrik dağıtım kanununda yapılmak istenen değişiklikle kayıp-kaçak bedellerinin faturasını zamanında ödeyen vatandaşlara yükleme hukuksuzluğunun devam ettirileceğini kaydeden Şevkin, hem ulusal tarifenin hem de Cumhurbaşkanına verilen uzatma yetkisinin hukuk devletiyle bağdaşmayan bir durum olduğuna dikkat çekti. 2014 yılına ait mahkeme kararı olmasına rağmen, faturasını düzgün ve dürüst olarak ödeyen vatandaşların 10 yıl daha cezalandırılacağını, kamu yararı güdülmesi gerekirken vatandaşa değil, şirketlere ayrıcalık sağlayan; hırsızlık yapanın cezalandırılması gerekirken sağlıklı ve düzenli ödeme yapan kişilerin 10 yıl daha cezalandırılacağı bir sistem getirildiğini ve vicdanların yaralanacağını dile getiren Dr. Şevkin, kuşkusuz yasaların günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenebileceğini ancak Maden Kanunu’na bakıldığında, cumhuriyetin kurulduğu tarihten 2004’e kadar 3 kez köklü değişiklik yapılmış olmasına rağmen 2004’ten günümüze kadar, AKP iktidarının tam 20 kez değişiklik yaptığını ancak ne sektörün ne de çalışanların sorunlarının çözüldüğünü belirtti. 


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER