YEREL BASIN İÇİN ‘ACİL DESTEK’ ÇAĞRISI

 YEREL BASIN İÇİN ‘ACİL DESTEK’ ÇAĞRISI

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, resmi ilan gelirlerinin düşmesi, ekonomik kriz ve artan döviz kurları nedeniyle maliyet yükü altında ezilen yerel gazetelerin acil destek beklediğini söyledi. 

“YEREL GAZETELER UÇURAMA SÜRÜKLENİYOR”

Hükümetin yerel gazeteleri uçuruma sürüklediğini savunan Ayhan Barut, yerel gazeteler ve basın örgütlerinin ‘çözüm taleplerine’ kulak verilmesi uyarısında bulundu. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun "Yerel basına destek olun" çağrısına destek veren Barut, çözüm için herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesini istedi. Barut, hükümetin uzun zamandır basın kuruluşları ve basın örgütlerinin sorunlarını derinleştiren uygulamalara imza attığını ileri sürdü. 

“GAZETELER KAPANMA NOKTASINA GELMİŞTİR”

Türkiye'de yayınlanan gazetelerin yüzde 90'dan fazlasını yerel gazeteler oluştuğunu hatırlatan CHP’li Barut, “Ancak kâğıtta tamamen dışa bağımlı hale gelen ülkemizde gazetelerin en büyük girdisi olan kağıt maliyeti artan döviz ve ekonomik krizle birlikte gazetelerimizi kapanma noktasına getirmiştir. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan basınımızın içinde bulunduğu karanlık dönemin sona ermesi için acil destek paketinin uygulamaya geçirilmesi gerekiyor." dedi. 

"HÜKÜMET YEREL GAZETELERİN FERYADINI DUYMUYOR"

"Yerel gazetelerin feryadını tüm dünya duydu; ama hükümet bu çığlığı duymuyor, kulaklarını tıkayıp gözlerini kapatıyor" ifadelerini kullanan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun çözüm önerilerini paylaşıp hükümeti acil adım atmaya çağırdı. Yerel basına sahip çıkılmasını isteyen Ayhan Barut, şöyle konuştu: "Basın İlan Kurumu (BİK) Mevzuatı çerçevesinde resmi ilan ve reklam alan bin 89 gazetemiz var. Bu gazetelerin asgari kadrolarında halen 8 bin 683'i fikir işçisi olmak üzere dağıtım, baskı, büro işçileri ile birlikte yaklaşık 15 binden fazla kişi istihdam edilmektedir. Ancak basınımızın yüzü gülmeyip geleceğini karartan bir dönem yaşanıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar basın sektöründe daha fazla yaşanmaktadır. Yerli kağıt fabrikalarının özelleştirilmesi ve Çin'in dünya piyasalarından kağıt çekmesi nedeni ile kağıt fiyatları fahiş oranda artmış, döviz kurları çok yükselmiştir. Gazetelerin diğer önemli girdileri olan boya, kalıp gibi kalemlerde de dışa bağımlıyız. Yani girdi maliyetleri ağır bir yük oluyor. Ekonomik kriz nedeniyle reklam harcamalarında kısıntıya gitmiştir. Bu da özellikle yerel gazetelerin reklam ve satış gelirlerini olumsuz etkilemiştir. 15 Temmuz darbe girişiminin etkisi ile resmi kurumlar istisna olması gereken davet usulü alımları alışkanlık haline getirmiş, ilana çıkmamaya başlamıştır. Acil alım, işlerin birleştirilmesi ya da parçalanması yöntemleri ile ilandan kaçınılmaktadır. Böylece yerel gazeteler ilan kayıpları yaşamakla birlikte rekabet şartları daralmakta, alenilik ilkesi zedelenmektedir. Hem BİK Kanunu, hem Kamu İhale Mevzuatı'na aykırı işlem yapılmakta, hem de kamu yararı ilkesi yara almaktadır. Resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını yük gören anlayış giderek istisnadan yerleşik kural haline gelmektedir. 5- 15 Temmuz darbe girişimi sonrası radyo ve televizyonların RTÜK paylarında indirime gidilmesine karşın 2 yıla yakın resmi ilan fiyat tarifesinde artışa gidilmemiştir. Basın kuruluşlarımız ve basın örgütleri bu alanda köklü uygulamalar bekliyor."


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER