Değerlerimiz - ASİYE ÇETİNKAYA GÜNDÜZ

18 Şubat 2021 Perşembe

“Uzun ve sağlıklı bir ilişkinin/evliliğin sırrı nedir?” deseler şüphesiz bireylerin değerlerinin uyuşması derim.  “Bu hayatta olmazsa olmaz” dediğimiz, “onsuz yapamam” dediğimiz şeyler bizim değerlerimizi oluşturur. Kimi için bu sağlıktır, kimi için aşk, kimi için başarı, kimi için para, kimi için çocuk, kimileri için anne...
Bu işin eğrisi, doğrusu, yanlışı yok; parmak izi gibi her kişide farklı her kişide eşit derece de önemli. Senin için en büyük değer başarıdır, benim için en büyük değer sağlık. Seni yanlış beni doğru yapmaz bu algı...
Bunun en güzel örneği hep şu şekilde verilir. İki kişiyi tartışırken gördünüz sizce hangisi haklıdır? Değerlerinizin uyuştuğu kişi haklıdır ve tartışmaya kapalıdır. İşte evliliklerde de mutluluğun huzurun anlayışın kısacası evliliği, birlikteliği sağlıklı bir şekilde ayakta tutan tek şeydir değerlerinizin uyuşması. Uyuşmadığı takdirde partnere saygılı olunması gerektiği cepte tutulmalıdır. 
Baskın değerlerinizin farklı olması halinde birbirinize karşılıklı saygı gösterdiğinizde kötü polis-iyi polisçilik oynanmadığı takdirde tüm ilişkilerde sağlıklı ilerlemek mümkündür. Hayat dediğimiz 3-5 kısa andan ibaretse eğer mutluluğun sihride elimizde demektir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI