BAYRAM GELDİ HOŞ GELDİ ! - Ata Ivak

10 Ağustos 2019 Cumartesi


Eskiden bayram zamanları gelmeden evvel yada bayramda, günün anlam ve önemine uygun yazılar yazmak adettendi. Bugün pek öyle yazılara rastlanmıyor. Bunun nesil farklılığından kaynaklandığını düşünüyorum. Eski bayramları doya doya anlatacak nesil git gide azalıyor. Bunu bir nebze olsa bile giderebilmek adına bende bayramla ilgili yazmaya gayret ediyorum. Çünkü bugün her ne kadar bayrama tatil gözüyle bakılsa da, ne kadar farklı ve önemli bir anlamı oldgunu yinede anlatmak hissettirmek gerek diye düşünüyorum. 

Bayramlar sevinç ve ferahlık günleridir. Bir kere bayram denince , hemen çocuklar ve çocukluğumuz gelir aklımıza..Bayramlar çocuklaştırır bizi, mutlu eder. Aileler bir araya gelir, hiç konuşmayan uzun zamandan beri birbirini görmeyen aile bireyleri toplanır, yemekler yenir, sohbetler edilir. Anılardan güzel günlerden bahsedilir. Herkes birbiriyle meşgul olur. Hediyeler verilir. Başucunda yeni ayakkabıyla uyuyan çocuklar hala kaldı mı bilemiyorum. Ama çocukların dün olduğu gibi bugünde bayramları başka bir coşku ve mutlulukla yaşadığını biliyorum. Tarif edilmez bir mutluluk bitmeyen bir kahkahadır bayram onlar için her zaman. Her ne kadar zaman ve insanlar değişsede çocukluk sevinçleri hep aynı kalıyor biliyorum. Ne zamanın gücü nede kuşakların gücü yeter onu değiştirmeye…

Bayramlarda gönüllerin alınması, hatırların sorulması, barışılması ve barışa huzura doğru insanların yönelmesi çok önemlidir. Bunu unutanlara hatırlatan önemli günlerdir aynı zamanda. İnsanların birbirlerine attıkları kuru tebriklerin bir faydası yok bence. Eğer zengin sofrasını açmıyorsa; yoksul zenginin kapısında kuyruğa giriyorsa; hastalar, yaşlı insanlar üzgün yalnız gözleri kapıda çocuklarını torunlarını bekliyorlarsa ve bu bekleyiş hala devam ediyorsa; çocuklar sevgi ilgi görmüyorsa, oyun oynayamıyorsa, atılan bayram mesajlarının ne anlamı var?. Bayramlar bugünkü nesilin sandığı gibi iki şekerle bir mesajla olup bitecek ,geçirilecek zamanlar değil. En doğru en güzel şekilde herkes yapılması gerekeni yapmalı ,zaten karşınızdaki insanları mutlu ettikçe, paylaştıkça, gönül aldıkça kendinizde en az onlar kadar mutluluk hissediyorsunuz ve inanın bu herşeye değer. Siz bu önemli günlerde büyüklerinize küçüklerinize gereken değeri verdikçe daha da değerli ve önemli oluyorsunuz. Bayramları bu yüzden çok seviyorum. 
Aynı zamanda biliyorsunuzki dinimizin gereği olarak bu günlerde kurban kesimleri de yapılacak. Artık eskisi gibi sokak aralarında, mahalle kenarlarında otoparklarda kesilen kurbanları bu sene görmeyeceğiz. Herkes eskiden kafasına göre kurban keserdi. Bunun son bulması bu işlemlerin bir düzene girmesi çok iyi oldu.Herkes üzerine düşen görevi yapıyor. Basının ve yayın kuruluşlarının bu konuda gösterdiği hassasiyetin payı da büyük tabi bu gelişmede.Şimdi yapılması gereken en önemli şey çocukların gözü önünde yapılan kesimleri engellemek . Kesim alanlarına çocukların girmeleri kesinlikle yasaklanmalı. Bu konuda da gerekli hassasiyetin gösterileceğine inanıyorum. 
Sevgili okurlarım, Kurban bayramınızı kutluyorum. 
Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI