BİR DEHANIN ÜRÜNÜ - Ata Ivak

19 Mayıs 2020 Salı

19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin dönüm noktalarından olan bir tarihtir.  Atatürk’ün Samsun'a ayak bastığı bugün Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.Ulu önderimiz, Atatürk milli mücadele esnasında yozlaşmış ve cehalet dolu fikirleri ancak genç fikirlerin aydınlatacağına ve yok edeceğine inanmıştır. Gençlik, Atatürk için büyük önem taşımaktaydı. Bunu onun birçok sözünde zaten sizlerde görüyorsunuz. “Bütün ümidim gençliktedir. İstikbal sizlersiziniz. Ey Türk Gençliği !” gibi sözlerinden de anlıyorsunuz.  Atatürk için genç fikirler; doğruyu gören, anlayan, aydınlık çağdaş ve gerçek fikirli insanlar demektir. Bu ülkenin daima böyle aydınlık fikirlere ihtiyacı var. Hangi zaman diliminde yaşarsak yaşayalım bu değişmez bir durumdur bizler için. Atatürk bunu yıllar evvel görmüş bizlere de aktarmıştır.

Bugünün nedenini bilmeyenler için burada bir kez daha söylemek istiyorum: Yıllar yılı coşkuyla kutladığımız bugün. Atatürk'ün birinci dünya savaşı sonrası kurtuluş çareleri ararken, umudu azalan Türk milletine, Samsun'a ayak basarak kurtuluş yolunu açtığı gündür. Her sene 19 Mayıs da okullarda törenler düzenlenir, şiirler okunur ve Atatürk ile silah arkadaşları anısına oratoryolar sahnelenir. Ne güzel ne coşkulu ne harika kutlanır bugün. Bizlerin içinde yine hala o coşku var. Şu an içinde bulunduğumuz koşullar itibariyle bunu gösteremesek de  kalbimiz bir tek onun için atıyor ve her fırsatta bunu dile getirmekten geri kalmıyoruz.

Hepimizin içinde bir Atatürk var bana sorarsanız. Hep bir yönüyle daha fazla hayran kaldığımız daha çok kalbimizde yer eden bir Atatürk var... Onun en zor zamanlarda Türk milletine verdiği moralle ve çarelerle en çaresiz anları bile bir kibrit çöpüyle dahi inanılmaz aydınlatan bir güç bu içimizdeki, hakikaten izahı yok… Her ne kadar yine elimiz kolumuz evlerimizde bağlansa da yinede en güzel Atatürk tsihrtlerimizi bugün giyelim. Balkonlarda bayraklarımızla bugünü kutlayalım yine o ruhu yaşatalım istiyorum. Bütün öğrencilerimle bu anlamlı günde yine sosyal medyada buluşup her birimiz kendi duygularımızla ve ruhumuzla bugünü anlamlandıracağız. Hep bir ağızdan söylenen şarkıların finalinde yine Atatürk'ün en sevdiği parçalarla günü tamamlayacağız. 

Böyle büyük bir lidere sahip olduğumuz için o kadar şanslıyız ki; bugün o olmasaydı şu an bizler ne halde olurduk bilemiyorum. Türkiye Cumhuriyeti diye bir cumhuriyet olmazdı. Atalarımızın bizlere miras bıraktığı bu güzelim topraklar yabancıların ellerindeydi. Bizlerde ülkemiz gibi esir düşmüştük. İşte Atatürk bu kötü senaryoları bizler için silmiş ve Türkiye Cumhuriyetinin üzerine doğmuş en büyük güneştir. Onu ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve sonsuz bir minnetle anıyoruz. 
Ne Mutlu Türküm Diyene !…
Sanatla kalın. Dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI