BİZ KAZANACAĞIZ! - Ata Ivak

12 Eylül 2020 Cumartesi

Geçtiğimiz haftaki yazımla ilgili çok fazla e-mail ve telefon aldım. İlginize çok teşekkür ediyorum. Konu geleceğimiz ve gelecek endişelerimiz bunların gelişmişliği, bizlere yansıması, bununla ilgili tasavvur edilen ve konuşulan akımlar olunca, insanların kendini tutamadığı ve herkesin iyi kötü düşüncelerini dile getirmek istediğini biliyorum.

Bu hafta bu yeni düşünce akımlarının sektörlere etkisiyle ilgili yorumlar aldım. Bir çok youtube hesabı olan ve takipçisi olan insanlar yada bir diğer adıyla influencerların yaptıkları paylaşımlarda da görüldüğü gibi, içinde bulunduğumuz pandemi döneminin bazı sektörleri tamamen ortadan kaldıracağı konuşuluyor.
Özellikle isim vermeyeceğim ama bir tanesini bende izledim ve hayretler içinde kaldım.

Artık gelecekte şu olmayacak, bu olmayacak diye maddeleri sıralarken, dışardan kahve almayın dedi pat diye. Kahvenizi evde için virüs bulaşmasın anlamında değildi bu. Kahve almanızın bir anlamı yok boşa para harcamayın demek istiyor çok saygıdeğer yetkili kişi.  Bunun gibi daha birçok madde sıralamış, çoğu da hakikaten can sıkıcı ve insanlar da infial yarattıracak cinsten.  Lütfen böyle insanları takip etmeyin.  Eğer içinde bulunduğumuz durumla ilgili güncel bilgi istiyorsanız sadece sağlık bakanlığını ve sağlık bakanımızı takip edin. En doğru en sağlıklı bilgiyi sadece bu iki yerden alabilirsiniz. 

Birçok hayalperestin hayallerinde var olan uzay çağının da ötesinde hatta aklın ötesinde yaşamları yaşamamız için daha önümüzde milyarlarca yıl olduğunu düşünüyorum. Bunlar hemen olabilecek hemen uygulanabilecek şeyler değil. Sizlere geçen haftada söylemiştim.  Her ne kadar bazılarımızın ağzını sulandıran düşünceler olsa da bunların şu an için ne bir gerçekliği nede bir geçerliliği var. Olması içinde çok büyük bir zaman gerekiyor.  Video da en çok dikkatimi çeken şeylerden biri hizmet sektörünün, insanların birebir diyalogunun her aşamada ve her anlamda sıfırlanması oldu. Böyle bir şey mümkün değil.  Neden derseniz. Günümüzde artık bırakın uzaktan kontrolleri insanlar birbirlerinin gözlerinin içine bakarak konuşarak ve anlaşarak dahi birbirleriyle ilgili yanılgıya, aldatmacaya düşebiliyorken, bir robot yada bir sistem size ne kadar samimi gelebilir?

Hiç düşündünüz mü? Kaldı ki işlerimizin gidişatını, çoğu zaman bir el sıkışmasıyla, karşılıklı verilen sözlerle, karşımızdakini daha iyi tanımamızla ve inanmamızla götürebiliyorken, böyle kurgusal durumların varlığının tartışılmasının dahi, en azından şu an için zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. 

Ayrıca hiç kimse benim dışarda arkadaşlarımla sohbet ortamında içtiğim bir bardak kahve keyfimi, dışardan satın aldığım görerek, bakarak dokunarak hatta deneyerek alacağım ihtiyaçlarımı tayin edemez. Evet, şimdilik bunları yapamıyoruz. Rahat davranamıyoruz bu doğru. Ancak bu her zaman böyle devam etmeyecek. Bir süre böyle sadece. Siz tarihimizi açın ve dünyanın bu zamana kadar geçirdiği birçok hastalığa bir bakın. Hangisi sonsuza kadar sürmüş? Sizlere soruyorum. Hangi robot bir insanın yerini kahkahasını, samimiyetini, sohbetini, iş bitirişini tutabilir? 

 Ya da evden bir maçı, konseri ya da bir sinema filmini izlemekle direk olarak o konser alanında, maçlarda ya da sinemada o havayla bunları yapmak hiç aynı gelir mi insana? Dışarıdan aldığımız kahveyi, gittiğimiz restoranları, dans ettiğimiz mekânları sadece mecbur olduğumuz için mi yapıyoruz sizce? Her şeyin somut anlamda bir muadili ya da var olmayınca yerine yapılacak her şey var hayatta… Ama aynı etkiyi aynı tadı aynı psikolojiyi yaratır mı hiç insanda? 

Güzel günler yola çıktılar ve geliyorlar. Lütfen sabırla bekleyin ve mücadele edin. Biz kazanacağız. Sağlıkla kalın. Sanatla kalın. Dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI