BİZİM BAYRAMIMIZ - Ata Ivak

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Bu vatanda huzur için yıllarca nice bayramlar yaşayıp görüyorsak, bu durum ülkemize bağımsızlık zaferini armağan eden kahramanlarımız sayesindedir.  Milletimizin büyük fedakarlıklarla kazandığı milli birlik ve beraberliğin her koşulda korunacağına ve müdafaa edileceğine de söz verilen şanlı bir gün yaşanır aynı zamanda 30 Ağustoslar da...

30 Ağustos da ne olduğunu bilmeyen ya da unutanlar içinde şöyle kısa bir hatırlatma yapayım: Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in Başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. Milletimiz için büyük ve şanlı bir gündür bugün.  Her sene 30 Ağustos da Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını saygı ve özlemle anarız. Bu büyük zaferi de sanki tekrar tekrar yaşıyormuş gibi büyük bir coşku ve sevinçle kutlarız. Ben özellikle bugüne doğru yaklaşırken sadece bu özel günü anımsatan minik etkinlikler yada etkinliğin içinde bunu bize hatırlatan ufak yarışmalar düzenlemeyi seviyorum. 

Bugün düşündüğümde biz gerçekten şanslı bir nesiliz. Büyüklerimizden bu günlerin gerçek hikâyelerini Atatürk’ün şanlı zaferlerini dinledik. Bizim de kendi çocuklarımıza bunu aşılamamız bu sevgiyi bu aşkı bu vatan bayrak ve millet ve Atatürk aşkını yaşatmamız, anlatmamız gerekiyor. 30 Ağustos yaklaşırken,  bu coşkuyu kutlamak için düzenlenen koreografiler, yapılan danslar dışında , tiyatro etkinlikleri de planlanıyor. Herkesin görev aldığı bu müthiş organizasyonlar nesilden nesile geçiyor. Biz bunları yaşadık. :Sahnelerde oyunlar oynadık, danslar ettik, kutlamalar yaptık. Bizim gibi bizden sonra gelecek nesillerde aynı yollardan geçecekler.  Ne mutlu onlara. 

Bir şeyleri sergiledikçe, üzerinde düşündükçe, çalıştıkça onu canlı tuttuğumuzu ve unutmadığımızı fark ettim. Milli birlik ve beraberliğimizin sağlandığı bu özel günleri her daim canlı tutmalıyız. Sadece 30 Ağustos için değil diğer önemli günler içinde bu geçerli. İnsanlar defalarca provalar yapacaklar, yaptıkça heyecanlanacak belki hata yapacak belki de oynarken, yada dans ederken akıllarına daha yaratıcı fikirler gelecek ve onları sergileyecekler kim bilir. ? Önemli olan üzerine düşmek benimsemek daha çok canlı tutmak… Ancak bu şekilde bir nebze olsa teşekkür edebiliriz, atalarımıza ve bu uğurda şehit düşmüş nice askerlere…

Kendime bir söz verdim. Nefes aldıkça bu bayramlar, egemenlikler, zaferlerin bize armağan edildiği günler her zaman coşkuyla kutlanacak ve mutlaka bugünü hatırlatan minik bir etkinlik düzenlenecek. O gün bugündür de sözümü tutuyorum. Tutmaya da devam edeceğim. 
Dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI