DOSTLAR - Ata Ivak

20 Temmuz 2019 Cumartesi


Kimi insanlarla uzun yıllar tanışıyor olsak da bir hafta on gün sürmeden yollarımızı ayırabiliyoruz. Kimi insanla da bir çay kahve içerken ya da gelişigüzel bir sohbet esnasında tanışıyor veya tanıştırılıyoruz; ve bakıyorsunuz yıllar boyu süren dostluklarımız oluveriyor, hiç ayrılmayabiliyoruz. Dostlar hayatımızda iyi ki varlar, onların varlığı nefesi sesi ve şimdiki zaman için konuşursak bir mesajı dahi bize güç vermeye yetiyor. 

Bu sene doğum günümde artık beni unutmuştur dediğim birçok dostumun bana mesaj attığını arayıp kutladığını görünce çok mutlu oldum. Hayatımızda böyle günler, birbirlerimize sarılmak, mutlu etmek için vesile oluyor adeta. O kadar mutlu oldum ki, artık aramaz sormaz çok mesafe girdi araya dediğim dostlarım sanki daha iki gün evvel konuşmuşçasına sıcacık bir samimiyetle çıktılar karşıma. Dostluk böyle bir şey galiba. Araya değil aylar yıllar dahi girse daha dün konuşmuşçasına konuşabilmek, sarılabilmekmiş aslında bunu anladım. Bizler zaman içinde kendimizle birlikte dostlarımızı da kaybediyoruz zannedebiliyoruz çoğu zaman ama öyle olmadığını sizlerde görüyorsunuz. Bu tarifsiz derecede güzel bir duygu. 
Bu sene doğum günümde aşağı yukarı yüze yakın telefon ve aşağı yukarı yüz elliye yakın telefon mesajı ve whatsapp mesajı aldım. Bu insana kendini inanılmaz iyi hissettiriyor. Aldığınız enerjiler size bir depo dolusu mutluluk ve motivasyon olarak geri dönüyor. Bu harika bir duygu. Herkesin bu derece güzel bu derece sevildiğini hissettiği bir doğum günü olmalı hayatta kesinlikle. İnanın milyon dolarlarınız olsa bile bir anda, hiçbir şey sizi bu kadar mutlu ve güçlü hissettiremez hayatta bunu biliyorsunuz. 

Karşılıklı saygı sevgi kadar hoşgörünün de önemli olduğunu düşünenlerdenim. Kimseye gönül koymadım bugüne kadar. Neden aramadı sormadı neden bunu yapmadı, oysaki ben onun için şunları yapmıştım demedim.  Çünkü herkesin bir hayat koşturması var biliyorum. Evli, bekar, gezgin  demeden bir çok arkadaşıma aynı hoşgörüyle yaklaştım. Çünkü kimin neler yaşadığını hangi sorunlarla mücadele ettiğin bilemeyiz. Bunu bilemediğimiz için de kimseyi yargılama ya da sitem etme hakkına sahip olmadığımızı düşünüyorum. Dostlukların yerini gerçekten hiçbir şey tutmuyor. Anne kardeş ya da eş gibi değildir dostluklar. Günümüzde her ne kadar o da bir kayboluşun içine girse de yine de var olduğunu biliyoruz bir yerlerde. Bir telefon ya da bir kapı uzağımızdalar, sadece gidip uzanmak ya da aramak sormak bizim elimizde…

Biz bizi saran bu sanatla harika sosyal ortamlara da sahip olduk bir taraftan. Dansın bugün gerçekten kaliteli bir sosyal çevresi var: Dostlukları daha da pekiştiren, hatırlanması gerekenleri bize hatırlatan, gülümseten,  bizi ve ruhumuzu dansa kaldıran… Kendimizle birlikte çevremizi de bulduğumuz güzel bir ortama sahibiz aslında. Tek ihtiyacımız olan şey: bir adım atmak. Gerisi zaten gelecektir. 
Dansla kalın. Sevgiyle kalın.  Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI