GENEL CERRAH BURHAN BİLGİN - Ata Ivak

4 Eylül 2019 Çarşamba

DEVİTA İLAÇLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

BURHAN BİLGİN ve eşi EDA BİLGİN ile yıllardan beri tanışırız ve dostuz.   Merkezi Adana’da olan DEVİTA firması, Türkiye Çapında iş yaptığı halde o inat ile İstanbul’ a gitmemekte direnen Yönetim kurulu başkanı ve büyük iş insanı ve Genel Cerrah Adana aşığı BURHAN BİLGİN’dir…

İşte o yüzden bu Adanalımıza hayranımdır ben. Adana’ya sevgisi o kadar ki, inanın kendisini fersah fersah aşmış. Benim hep tasvir ettiğim 10 ADANALIDAN bir tanesidir Sevgili DOKTORUMUZ ve DEVİTA İlaçlarının değerli patronu BURHAN BİLGİN.
Eşi EDA BİLGİN ise büyüyen çocuklarından arta kalan zamanlarını yine bu ilaç firmalarına veriyor ve eşi ile birlikte Türkiye’ ye yönelik bu sağlık hizmetlerini severek yapıyor. Yani BURHAN BİLGİN’ in sağ kolu olarak firmadaki aktif görevini yerine getiriyor.
Genel Cerrah BURHAN BİLGİN sosyal de bir insan olduğu için seyahatlerinde ve gittiği yerlerde ki dostlarıyla mutlaka müşterek bir konu bulur ve sosyal bir insan olduğunu ispatlar.
Yine bir gün bir yurt dışı seyahatlerinde, amatör bir maraton yarışında bulduğu spor ayakkabı ile 10 Kilometrelik parkuru birinci olarak bitirdiğini görenler anlatıyor. 
İsterseniz ve tanışıyorsanız birde kendisine sorun…
                      
                                                    VOLKSWAGENCİ VERGİ USTA
Allah rahmet eylesin, VERGİ ÖCAL Ustamızdan ne zaman yazsam, Adanalı okuyucularımızda ayrı bir heyecan ve tepki gelmektedir..
Babası rahmetli KASAP HACI OSMAN’I da ta çocukluğumdan beri tanırım. Zira Adana’ da, KAZANCILAR içinde ve yeni hanın ağzındaki dükkânımızla, dükkân komşusu idik. Hacı Osman’ın Dükkânı, şimdiki “YENİ UĞUR” Helvacısının köşe başındaki bir bölümündeydi.
Çok yakındada Haşim’ in pide fırını vardı ve bu kasap dükkânında, daima üstünde tepsisi ile bir mangal yanardı. Zira müşteriye istediği eti tartan Osman Öcal, artan parçayı hiçbir zaman çengele asmaz, o artan eti hemen mangalda ki tepsiye atar pişirirdi. O pişen et zaten Haşim’in fırının dan gelen sıcak pidenin içinde kimin kısmetindeyse onun midesine inerdi.
Vergi Ustanın oğlu OSMAN ÖCAL ile hala görüşürüz ve babasını bir türlü unutamaz. Tabi ki Dedesi HACI OSMAN’ Ida. Adana unuttu mu ki Osman Öcal unutsun. Onu tanımış olmak büyük bir şanstı Adanalı olarak. KASAP HACI OSMANDA aynı yaradılıştaki insandı. Size bir olayını anlatayım KASAP HACI OSMANIN:
O yıllarda Adana’nın tüm ova köylerinden kamyondan bozma otobüsler “YENİ HAN” a gelirlerdi. Köy ahalisi otobüsten indimi, emanetlerini o civardaki (Yani kazancılardaki) Esnafa emanet ederler ve hemen alış-veriş yapacakları esnafa yönelirlerdi.
Kasap Hacı Osman’ın kasap dükkânı o yıllarda bile Pırıl-pırıl beyaza boyalı ve karşı köşede asılı kocaman bir yuvarlak duvar aynası göze batardı.
Ayağındaki şalvarla bir köylü ağa kazancılar içinden yürürken gördüğü bembeyaz boyalı dükkâna dalıyor ve içeri girip, oturuyor aynanın karşısında ki koltuğa, bembeyaz önlüğü ile karşısında duran iri yarı “ZEBELLAH” gibi, elindeki Satırla kendisine bakan HACI OSMANA:
“AĞAM BİR SİNEKKAYDI TIRAŞ YAP! AMAN ÇABUK OLSUN. OĞLANI EVLENDİRECİK, KIZ EVİ MANİFATURACIDA BEKLİYOR!” Hacı Osman şöyle bir adama bakıyor, birde elindeki satıra:
“LAN TERES, HADİ BENİ BERBERE BENZETTİN! ELİMDEKİ SATIRIDA MI GÖRMEDİN LAN! YA BU ETLER SANA BİR ŞEY ANLATMADIMI? KESİP SENİ HANGİ ÇENGELE ASAYIM TERES! Der demez adam koltuktan kalktığı gibi kendini atıyor yollara!...”
Onlar hiç unutulmayacaklar. Benim üç kitabımda da bol bol maceralarını yazmıştım. Hepsini rahmetle anıyorum…

 
                                          

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI