GÜCÜNÜZÜN FARKINA VARIN! - Ata Ivak

21 Mart 2020 Cumartesi

Normalde haber, belgesel ve film dışında çok fazla televizyon ekranına takılı kalan biri değilimdir. Geçtiğimiz haftalarda eşimin de izinli olduğu bir sabah kahvaltı ederken televizyonu açtık. Tesadüf sabah programlarından biri çıktı. Hani kanal değiştirmeden evvel birkaç saniye televizyon açılınca neresi çıkarsa çıksın o kanalda beklersiniz ya hani. Biz de bekledik. Kadın programlarından birinde sunucu karşı tarafa bir soru sordu.

Sonra cevabı beklemeden dedi ki: ‘Bildiğiniz şeyi de ifade edemiyorsunuz, anlatamıyorsunuz. Neden biliyor musunuz?  Çünkü kitap okumuyorsunuz ‘dedi.  Kanal değiştirmeden evvel bunu duyduk hepimiz. O an kafamın içinde bir ışık yandı sanki. ‘Evet, bizde çok az okuyoruz, hatta bazen hayatın koşuşturmasından hiç okumaya vakit bile bulamıyoruz. Hep bunun planını yapıyoruz ancak erteliyoruz’. Dedim kendi kendime. Karşılaştığım program hiç tarzım olmayan hiç seyretmediğim bir programdı ama sunucu sonuna kadar haklıydı. Bu bir işaret belki de dedim kendi kendime. Tamda bu anda televizyonu açıp bunu duymam gerçekten iyi bir tesadüf oldu.

İnsanı en çok kahreden durumdur bildiğini anlatamamak, ya da gerçekten istediği şekilde kendini ifade edememek. Bunlar insanı kahreder. Düşünün bir olay yaşıyorsunuz. Sonuna kadar haklısınız ve kendinizi karşı tarafa anlatamıyorsunuz. O sizi haksız görüyor. Hâlbuki haklısınız. Doğrusunuz. Aklınıza doğru kelimeler gelmiyor. İşte kitap okumak o yüzden bu kadar önemli. Nerde olursanız olun hangi işi yaparsanız yapın, diliniz, ifadenizin kuvvetli olması, akıcı konuşabilmeniz sizi hep bir adım öteye taşır. Kitap okumak bu yüzden çok önemlidir ve öyle bir güçlü gösterir ki sizi, insanların gözündeki saygınız bir anda ikiye üçe katlanabilir.

İnanamazsınız. Küçükken ailem, çevrem, öğretmenlerim bu yüzden kitap oku diye bastırırlarmış meğerse bana. Bende hep neden daha çok oyun oynamak varken beni böyle oyalamaya çalışıyorlar diye kızardım hep küçükken. Yine de okurdum, ama o zaman pek anlayamazdım bu durumu. Şimdi o kadar iyi anlıyorum ki… Bazı durumlarda kendimi öyle güzel ifade ediyorum ki sözcükler çok saygılı çok kaliteli fakat tokat etkisi yaratabiliyor bir anda, siz konuşurken…

İşte bunun gücünü keşfediyorsunuz. Bu tadı aldığınız da, daha çok okumak istiyorsunuz. Herkes bugüne kadar bunun önemini, değerini anlatmıştır sizlere. Ben klişe şeyler söylemek istemedim. Örnek vererek anlatmak her zaman daha çok akılda kalıcı oluyor. İfade özgürlüğü dışında, işlerinizi de daha erken bitiriyorsunuz. Çünkü kuracağınız cümleler, yapacağınız planlar, yazmanız gereken yazıları bir anda kaleminizden çıkıveriyor. Beklemiyorsunuz. Bilgi dağarcığınız o kadar genişlemiş ve o kadar özgürleşmiş oluyor ki, hiçbir şey sizi kısıtlamıyor. Kitap işte sizi öylesine özgür ve güçlü bireyler haline getiriyor ki şaşıp kalıyorsunuz. 


Bugünlerde özellikle dünyanın üzerinde dolaşan kara bulutlar yavaş yavaş ülkemizi de etkilemeye başlıyorken ve insanlar evlerinde dinlenmeye çekilip bu olumsuz havayı bir an evvel atlatmaya çalışırken bir diğer seçenek olarak kitap okuyun cümlelerini sizlerde sık sık duyuyorsunuzdur. Özellikle bu haftalarda çalışmanın dışında kalan vakitlerimizi evde kitap okuyarak geçirmemizin de büyük avantajları var. Şunu unutmayın ki; Kitap okuyarak geçirilen vakit asla boşa geçmiş bir zaman değildir. Beyninizin dinlenmesi, hafızanızın ve hayal gücünüzün gelişmesi kadar, ifade özgürlüğünüzün ve zekânızın da güçlenmesi demektir kitap okumak.

Bugünlerde yaşanan sağlık sorunlarının da, panik yapmadan tedbir ve hijyen kurallarına uyarak daha güçlü daha sağlıklı bir şekilde atlatılacağına sonuna kadar inanıyorum. Başta sayın bakanlarımız ve sağlık personellerimiz bu konuda çok titiz ve takdire şayan çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bizlerde onlara destek olalım. 
Sağlıkla kalın. Mutlu kalın. Sanatla kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI