HAKLARI ÖDENMEZ ! - Ata Ivak

10 Mayıs 2019 Cuma

Amerikada ilk kez 1908 yılında kutlanan Anneler günü , sonrasında bütün dünyada kutlanmaya başlandı. Ülkemizde ise ilk kez 1955 yılında kutlanmış. O günden bu güne her mayıs ayının ikinci pazarı, anneler günü olarak kutlanır. Bu özel günde bir telefon bir mesaj yada ufak bir hediye ile onları ne kadar çok sevdiğimizi gösteriririz.

Annelerimize bir günü değil , dünyaları da adasanız, sizler üzerindeki hakkının onda birini ödeyebilirmisiniz acaba ? Hiç sanmıyorum. Ben babalığın bana vermiş olduğu hislerle konuşuyorum tabi. Tam olarak bir annenin ne hissetiği ne yaşadığı yada ne düşündüğünü anlamam mümkün değil. Sizlere hissettiğim kadarıyla yazıyorum.

Oğlumu ilk kucağıma aldığım günden bugüne onu çok seviyorum. Onun için yapamayacağım fedakarlık veremeyeceğim sevgi ilgi yok.  Gülüşünün bende uyandırdığı mutluluk gerçekten çok güzel. O an ne kadar derdiniz sıkıntınız yada sizi üzen olay varsa hepsi bir gülüşle kayboluveriyor. Bunu eşime de her seferinde söylüyorum. O da bana bakıp gülerek başını sallıyor. Beni onaylıyor. Ama içinden o da kendi açısından neler düşünüyor kimbilir. Size bu tarif ettiğim duyguları hisleri onla çarpın. Annelerimiz işte böyle hissediyor. Eskiden annem çocuğun senin canından öte, senin kendi canından bile çok çok daha kıymetli derdi. Yok artık derdim içimden. Her ne kadar onu onaylasamda. Şimdi bir parça daha iyi  anlıyorum.

Aile olurken evlenirken ,zevklerinizden, yaptığınız işlerden her zaman gittiğiniz mekanlardan ve belkide birçoğunuz görüştüğünüz insanlardan bile fedakarlık ediyorsunuz. Ama görüyorum ki anne olunca yediğiniz yemekten, içtiğiniz suya kadar, hatta ve hatta o çok sevdiğiniz uykunuza kadar herşeyi feda ediyorsunuz. Bu ne kadar büyük bir özveridir.  Bunu tarife kelimeler yetmiyor. Maaşlı bir işte çalışsanız ve maaşınız çok çok yüksek olsa, başka bir varlık için bunları yapacağınız söylense, ‘hergün hiç bıkmadan usanmadan yapacaksınız bu işleri’ denilse, mümkün değil yapmazsınız. Gördüğüm kadarıyla bütün anneler bunu canla başla yapıyor. Bunu yaptıranda evlat sevgisinin büyüklüğü.

Geçen aylarda gazetede bir haber okudum inanamadım. Doğruymuş. : Amerikada yaşayan yeni anne olmuş bir kadın kaza geçiriyor. O an acısının dinmesi için ilaç enjekte edilmesi gerekiyor ancak kadın sırf bebeğini emziriyor diye bunu kabul etmiyor. Çünkü ona yapılacak ilaç çocuğuna verdiği süte geçebilir diye düşünüyor. O an kendi acısını ağrısını düşünmüyor belki de inanılmaz acı içinde ama o çocuğunu düşünüyor. İşte annelik böyle bir şey. Haberi çevirip çevirip tekrar okumuştum. Böyle bir şey olabilirmi gerçekten diye. Ama oluyormuş.

Başta annem ve eşim olmak üzere bütün annelerimizin ve anne adaylarımızın Anneler Günü’nü kutluyorum. İyiki varsınız.

Sevgiyle ve dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere… 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI