HAYAT FELSEFEM - Ata Ivak

17 Mayıs 2019 Cuma

Beni yaşatan şey olumlu olmak !. Bunu pek çok kez halkla ilişkiler duayeni  Betül Mardin’in söyleşi ve röportajlarından da duymuşsunuzdur. Hayat şartları ne kadar zor, insanlar ne kadar acımasız olursa olsun ki, bunların olması çok normal, asla mücadele etmeyi bırakmamak gerekiyor. Hayat bana bunu öğretti. Peki bu kadar olumsuz şartların içinde diyeceksiniz ki : ‘Neden olumlu olmak ?’  İnsanların duygularından çok akıl ve mantığıyla hareket etmesi gerekiyor. Duyguların yerinin sadece sanatsal aktiviteler yada gerçekten duygu yoğunluğunun fazla olması gereken yerler olduğunu düşünüyorum. Bu da  sizi yetenekliyseniz, bu yolda zaten yeterince farklılaştırıp güzel bir yola taşıyor. 

Büyük haksızlıklar yada çıkmaz yollara girdiğinizde yapmanız gereken tek şey o olayı veya o kişiyi olduğu gibi bırakmak ve yolunuza devam etmektir. Siz bir şey yapsanızda yapmasanızda, zaten ilahi güç ve enerji ona gereken cevabı verecektir. Üstelik sizi üzen olay yada kişilere odaklanmak, onlara daha fazla enerji yüklüyormuş. Yani olumsuz bir cümleyi devamlı olarak söylemek gibi düşünün : Olmasını aslında istemediğiniz şeyleri söyleyerek düşünerek yada üzerine konuşarak daha çok olmasını aslında siz sağlıyorsunuz. Bunlara gerek yok .  Siz kendi yolunuzda istediğiniz şekilde ilerleyin gerisini  boşverin. Siz akıl insanı olun.  Bunu zedeleyecek yada etkisizleştirecek durumlara girmeyin. Aklınızla hareket edin.  Bazılarınız ‘peki burada hiç mi bir radde yok yada hiç mi bir sınır yok? ’ diyebilir. Elbette her insanın bir raddesi bir istihat haddi vardır. O taşınca sizde taşarsınız ama olması gerektiği gibi üslubunuzu koruyarak taşacaksınız. Bu bile size yakışır şekilde olacak. 

Benim de kurallarım var. Pozitif ve ılımlı olmak başı çeksede en önemli kuralım aslında yaratıcılık.  Bir hediye verirken bir konuşma yaparken yada dans ederken ona öyle küçük ama etikili bir katkınız olmalı ki insanlar hem sizi merak etsin hem size hayran kalsınlar. Zaten yaratıcı bir insansanız kimse karşınızda duramaz. Ve gerçekten başarılıysanız , bir süre sonra başlı başına bir marka olursunuz. Fikirlerinizin değeri insanlar tarafından görülür ve takdir edilir. Bununla ilgili örnek vermek gerekirse :Bir arkadaşınızın doğumgünü var diyelim.  Ona güzel bir hediye düşünüyorsunuz. Gidip çarşıdan pahalı bir parfüm yada gömlek almak yerine ona doğduğu yeri hatırlatan yada  ikinizle ilgili anısı olan çok özel bir hediye verebilirsiniz. Böylece hem yaratıcılığınızı konuşturmuş olursunuz hemde karşı tarafı çok mutlu etmiş olursunuz ve bu yaptığınız olay üzerinden yıllar geçsede unutulmaz.  Üstelik yaratıcılık sizi enerjik tutmaya ve daha fazla bu tarzda olaylara fikirlere beyninizde yer açmaya yol açar.  

Bütün bunlar dışında önemli olan başka birşeyde bütün alanlardan beslenebilmek. Yaptığınız işlerde, çalıştığınız ortamdaki insanları gözlemleyerek onların fikirlerini alarak ve farklı pozisyonlarda edindiğiniz tecrübeler yolunuzu aydınlatan inanılmaz bir ışık olacaktır.  Bir şirkette yada fabrikada çalışıyorsunuz varsayalım.  Çaycısından şoförüne kadar her insanı dinlemeyi öğrenin. Herkesin fikri, bakış açısı ve olaylar karşısında sergilediği tavır farklıdır.Bunlara bakın ve bunlardan ders çıkarıp size uygun olanı içinden çekip çıkarın.

Dansla ve sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI