HAYATTAKİ SEÇİMLERİMİZ - Ata Ivak

17 Ekim 2020 Cumartesi

Hayatı ıskalama şansımız yok. Zaman o kadar hızlı akıp geçiyor ve şartlar git gide o kadar zorlaşıyor ki, her birimiz elimizden gelenin en iyisini yapmak için koşturuyoruz. Hedeflerimiz var hayallerimiz var yürümek istediğimiz yollar var. Bunların savaşını verip duruyoruz her zaman. Burada kaliteli bir savaşçı olmak için rotamızın farkında olmalı ve gerçekten ne istediğimizi bilmemiz lazım. 
İşim gereği her gün o kadar çeşitli insanla karşılaşıyorum ki artık bir mağaza görevlisi misali çözemediğim, anlamadığım insan yok gibi diyebilirim. İnsanların dansa olan hayranlığı, heyecanı, hevesi beni gerçekten çok mutlu ediyor. Bütün bunlar bir tarafa yaşadıkları kararsızlık ve ne yapmak istediklerini bilemez halleri de bir o kadar yoruyor diyebilirim. Çoğu insan istediği dans frekansını bilmiyor ve sizin onu ortaya çıkarmanızı istiyor. Hızlı mı yavaş mı?, daha estetik mi ? daha salaş mı? yoksa daha dingin daha sakin bir müzikle dans öğrenmek mi? Hangisi? Bunu seçmekte çok zorlananlar var.  Bu pandemi döneminde henüz etkinlikler başlamadığı için kafalarında bir fikre de sahip değiller. Bu yüzden bugünlerde yardıma ihtiyacı olan kararsız bir kitle dolaşıyor etrafta. Bilmem bu sizlerin sektörlerine nasıl yansıyor. Ama eminim sizlerde bu tipte insanlarla gün içinde karşılaşıyorsunuzdur.

 Kararsızlık, belirsizlik durumları bugünlerde o kadar fazla kafaları kurcalıyor ki insanlar eminim bunun için psikoloğa ya da psikiyatra dahi başvuruyorlardır. Peki, neden bu kadar kafamız da belirsizlikler var? Neden mutsuzlukla seçim yapamama arasında gidip geliyoruz? Hiç düşündünüz mü?  Ben düşündüm. Bunun sebebi etrafımızda her anlamda her alanda her şeyden çok fazla çeşit olması ve bunlara kolay ulaşılabiliyor olmamız. Şöyle bir örnekle anlatayım. Eskiden annelerimizin zamanında beş tane zirvede üniversite varken, insanlar bu beş okul için deli olur, o sınavları kazanmak için canla başla çalışırlardı. Sonuçta olurdu ya da olmazdı. Bugün neredeyse bakkal dükkânı misali her şehirde bir üniversite var ve aklımız karışık. Kazanmış olsak da aklımız başka bir okula kayıyor kazanmasak daha başka bir dertle baş başa kalıyoruz. Velhasıl kafamızdaki tilkiler durmuyor, dinlenmiyor ve hep bir acaba sorusu beynimizin içinde dönüp duruyor. Çünkü seçenekler inanılmaz derecede fazla.

O kadar ki seçeneğin bile seçeneği olan bugün, diyebilirim ki herkesin kafası karışık ve hemen hemen çoğu insan bu durumdan ötürü mutsuz.  Sizlerde eğer böyle hissediyorsanız, en güzel tavsiyem bütün seçenekleri, her şeyi bir kenara bırakın. Kafanızın içinde dönüp duran plağı bir susturun ve önce kendinizi dinleyin. Şu soruyu kendinize sorun ben gerçekten ne  yapmak istiyorum  ve neye ihtiyacım var? Bunun emin olun herkes için tek bir geçerli cevabı vardır.  Sizi kışkırtan kafanızı karıştıran diğer seçenekleri görmezden gelin, istediğiniz yolda ilerleyin ve istediğinizi alın. Gün içinde sizi kışkırtan, fikrinizden caydırabilen, renkli, parıltılı o kadar çok işaret var ki, biliyorum bakmamak çok zor. İşte bu noktada bunlar daha da fazlalaşabilir ve kafamı karıştırabilir, deyip hepsine kafanızı çevirip geçmeli ve asıl ihtiyacınız olana yönelmelisiniz.  İradeniz sizin en büyük gücünüzdür. Mantığınızla hareket ettiğiniz hiçbir durum ya da seçenek sizi zaman geçse de pişman etmeyecektir. 

Ne kadar çok şarkı dinlerseniz dinleyin, ne kadar çok dans türü bilirseniz bilin; Sizi mutlu eden ve yapmak istediğiniz aslında tektir. Buna tüm gücünüzle odaklanın ve gidip dansınızı seçin. Dans da olduğu gibi hayatta da, seçimlerimizdir bizi biz yapan unutmayın. Burada dansınızı seçer gibi hayatın diğer alanlarında da seçimlerinizi doğru yapıp geçmelisiniz  ve verdiğiniz karardan pişman olmamalısınız.
Dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere…  


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI