KÜÇÜK MUTLULUKLAR - Ata Ivak

2 Kasım 2019 Cumartesi

Küçük mutluluklar lazım bize. Bizi motive eden günü harika geçirmemizi sağlayan minik ışıltılar... Hepimizin buna ihtiyacı var. Bazen de fark etmediğimiz ama aslında hep bizimle var olan şeylerdir onlar… Nedir mesela? Sabahın erken saatlerinde aldığınız çıtır çıtır kazan simididir o, ya da yürüyüş yaparken önünüze pat diye çıkıveren yavru bir köpektir, dışarı çıktığınızda burnunuza gelen mis gibi portakal çiçeği kokusudur; En üşendiğiniz anda, komşunuzun iki bardak kahveyle kapınızı çalıvermesidir. 

Dans akşamına gittiğinizde bir anda en sevdiğiniz müziğin pat diye sizi karşılamasıdır; Bir sonbahar gününde rüzgârın tatlı tatlı yüzünüze doğru esmesidir. Eve gidince karınızın ya da annenizin sizi en sevdiğiniz kekle yada pastayla karşılamasıdır. İş yerinde harika geçen bir gündür. Tartıya çıktığınızda istediğiniz rakamı görmenizdir. Uzun zamandır görmediğiniz bir dostunuzun size sürpriz yapmasıdır. Artık olmaz diye vazgeçtiğiniz terfinin ayağınıza gelmesidir. Elinize okumak için aldığınız romanın su gibi akıp gitmesidir. Çocuğunuzun ilk adımlarını seyretmektir. İhtiyacı olan insanlara yardım etmektir. Hoş geldiklerinizdir. Hoş bulduklarınızdır. Ve daha burada saymakla bitiremeyeceğim birçok şeydir. Bunların hepsi aslında fark etmediğimiz ama hayatımızın içinde var olan küçük mutluluklarımızdır. Her ne kadar öyle gelmese de hepsi alsın da bize aittir. Bizimdir. Bunların kıymetini bilmeli ve değerini anlamalıyız. Şu an da hasta yatağında ya da bambaşka yerlerde büyük dertleri olan insanlar bu yukarı saydıklarıma ‘ ah keşke’ diyorlar. Sizlerse bu sahip olduklarınızı mutluluktan saymıyor belki de hala durumunuzdan şikâyet ediyorsunuzdur. Bunları hatırlatmak istiyorum. Sırf istediği dansı hemen istediği seviyede yapamıyor diye hayata küsen öğrencilerim var benim. Bazen de hava kapalı diye matem havasından çıkamayanlar var. Hâlbuki doğanın her hali bizlere birer hediyedir. Burada tek sorunumuz bakış açısı. Bakış açımızı değiştirmemiz lazım. Hemen istediğin seviyeye çıkamaman bulunduğun seviyenin belki de daha çok tadını çıkarman içindir. Belki de burası oradan daha keyiflidir.? Bilemezsiniz.

Hayatın aslında bize sunduğu o kadar küçük mutluluk var ki, onları yolda yürürken fark etmeden bastığımız çimenler gibi ezip geçiyoruz. Dönüp arkamıza bile bakmadan hem de. Herkese bu hafta ödev veriyorum. Bunu söylediğim anda sınıftan bir kahkaha yayılıyor dışarı. Öğrencilerin yüzünde; ‘olur mu hocam o ne demek’ der gibi bir tebessüm. Hepiniz bu hafta karşılaştığınız küçük mutlulukları not edeceksiniz. Sonra hepsini burada gelip ders öncesi tek tek okuyacağız. Böyle bir ödev verdim. Bakalım onlar için bu hafta nasıl geçecek.

Bu hafta aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetine armağan ettiği 29 ekim Cumhuriyet Bayramı haftasıydı. Hepimiz ellerimizde bayraklar yine tören alanlarında, Anıtkabir'de hem Atamızı bir kez daha andık, hem de bu özel armağanın 96. yılını coşkuyla karşıladık.  Bu gün ülkemizin doğum günüydü. Yer gök Atatürk ve Türk bayrağımızla doluydu. Bir kez daha Yaşasın Cumhuriyet demek istiyorum.!!!

Dansla, sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI