Merhaba Sonbahar! - Ata Ivak

14 Eylül 2019 Cumartesi

Her ne kadar Adana gibi bir şehirde yaz pek bitmiyor gibi gözükse de, artık yavaştan bizlere veda etmeye başladı. Günlerin kısalması, sabaha karşı serinliği, güneşin yavaş yavaş bizi daha hızlı terk ediyor olması bunları gösteriyor artık. Yazın doğmuş bir yaz çocuğu olsam da itiraf edeyim kışı çok özledim. Ceket giymeyi, serin havalarda dolaşmayı, organizasyonlarda önceden ortamın ısısının ayarlanması gerektiğini düşünmeden hareket etmeyi çok özledim. Planlarınızı ne kadar kendinize göre yapsanız da, doğa koşulları nasılsa, sizde ona göre hareket etmek zorunda kalıyorsunuz ister istemez. Üstelik sanat okullarının normal okullar gibi devam şartı olmadığı için insanlar vazgeçip planlarını başka baharlara erteleyebiliyorlar. Hiçbir engelleri olmasa dahi hava şartları buna mani olmaya yetiyor. Her ne işle uğraşıyor olursak olalım, hepimiz kendimizi ona göre ayarlamak zorunda kalıyoruz.

Sonbaharın en güzel yanı insanların yepyeni bir mevsime girerken ki heyecanları, daha fazla sosyal ortamlarda bulunma istekleri, dans öğrenmek için gösterdikleri çabalar, daha fazla arkadaş ortamıyla organize olmak istemeleri ve havanın dibine kadar tadını çıkarma isteği… Aslında bütün bunlara sebep baharın kendisi. Ağaçların yapraklarını zor tuttuğu gibi insanlar da içlerindeki duyguları zor tutuyorlar bu mevsimde. Her ne kadar hüzün ayı denilse de, bence sonbahar sanat ayıdır. 

İçimizdeki yaz uykusundan uyanmış, üşümek isteyen daha çok yürümek daha çok dans etmek daha çok koşmak isteyen bir çocuk var. Onu doğru ve güzel şeylerle besleme, müthiş enerjilere yönlendirme zamanı geldi artık. Evet sizlerden bahsediyorum.! Hepimizin artık bir silkelenip kendimize gelmenin tam zamanı. Yazın tatil dönüşü denizden, kumdan, güneşten mahvolan saçlarımıza tenimize nasıl bakım yapıp onu bahara hatta kışa hazırlıyorsak; ruhumuza da aynı özeni göstermenin zamanıdır. Onun da naif, enerjik ve öğrenmeye açık tarafını besleyip canlandırmamız gerekiyor. Kendinize yepyeni bir aktivite sayfası açın ve en çok yapmak istediğini şeyleri sıralayın. Tabi listenin en başında sizi en çok mutlu eden ve düşündükçe size enerji veren bir aktivite olsun. Ruhumuza en güzel bakımı böyle yapacağız. 

Ben bu mevsimde küçük öğrencilerimle yağmurlukları giyip yürüyüş yapmayı çok seviyorum.  Aynı zamanda açık alanda dans müzikleriyle minik egzersizler ve pratik saatleri geçiriyoruz. Havanın serinliği yağmurun hafif hafif ona eşlik etmesi herkesi çok mutlu ediyor. Yapılan işten iki kat zevk alıyorsunuz ve daha çok enerji harcamak istiyorsunuz.  Bu mevsimin dans etkinlikleri de elbette diğer mevsimlere oranla daha canlı ve daha kalabalık geçiyor. İnsanlar artık daha çok dışarı çıkmak ve enerjilerini atmak istiyorlar. Her mevsim geçişi dansın farklı bir uyanışı oluyor aslında: Kabuğunu kırmak, hayallerini gerçekleştirmek ve daha çok hareket edip mutlu olmak isteyenler dansı seçmeye devam ediyorlar. Elbette her şeyin sorumlusu bahar ayı değil ama çok iyi bir motive edici güç olduğu da tartışılmaz bir gerçek bana göre. Bu aylarda sizde ruhunuzu kucaklayın ve ona en iyi geleni verin. 
Sonbaharımızı kutlar, bütün dertlerimizin rüzgârın önünde savrulan yapraklar gibi uçup gitmesini dilerim.
Dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI