OKU ! - Ata Ivak

8 Haziran 2019 Cumartesi


Kitap okumayı  çok seviyorum. Evet doğrusu bu. Ama ne kadar seversem seveyim son zamanlardaki işlerim, evdeki ufaklığın halleri, organizasyon planları, dans stüdyosunun haftalık planları derken kitaba aslında hiç vaktim olmadığını fark ettim. Eskiden işlerim bu kadar yoğun değilken elim kitaplara gider gelir ancak bir türlü okuyamazdım. Şimdi o  kadar yoğunlaştı ki her şey, önceki halime nazaran neredeyse beş katı yoğunluğa ulaşsam da akşamları elime bir kitap alıyorum. Ne tuhaf bir durum değil mi ? Vaktim varken okumazdım. Vaktim yokken okumaya vakit yaratır oldum. Düşündüm güldüm şu halime.  Zamanın ne kadar değerli olduğunu anladım sanırım. Eskiden kıymetini bilmediğim zamanı şimdi kitap için kendim yaratmaya çalışıyorum. 
Sosyal medyada durmadan kitap öneren çok sevdiğim bir okul arkadaşım var. Her hafta neredeyse bir kitap bitiriyor ve bitirir bitirmez de bunu paylaşıyor. Bakarken gözüm yorumlara takılıyordu son zamanlarda. Üstelik kendisi gecesi gündüzü olmayan bir bir mesleği var. Doktor. Ona bakınca. Bende okumalıyım. Bunun yapmalıyım artık dedim. Okul sıralarından beri bu kadar sık kitap takip etmemiştim sanırım. Onun da etkisi bende büyük oldu sağ olsun. 

Bu hafta sanata dair köşemde sizlere kitap okumanın ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlatmaya karar verdim.  Birçok öğrencim benden kitap önerisi istiyor. Onlarında bu sorularını buradan cevaplamak istiyorum aynı zamanda. Kitap sadece farklı konular üzerinde bilgi sahibi olmanızı sağlamıyor, dünyaya bakış açınızı da değiştiriyor. Akıcı konuşmanızı, düzgün telaffuzu, bir konu üzerinde fikir üretebilme kabiliyetinizi, çok yönlü düşünebilmenizi, her türlü insanlar sözlü olarak baş edebilme yeteneğinizi hep kitaplara borçlusunuz. Bu saydıklarımın sizlere açacağı kapıların derya deniz olduğunu sizler zaten biliyorsunuz. Elinizde tuttuğunuz bir hazineniz var. Belki doğru kitaplarla karşılaşamadınız bugüne kadar o yüzden okumak gelmedi içinizden kimbilir ? Birçok defa kitaba başlayıp yarım bıraktığım çok olmuştu. O günden sonra illa bunu okuyun yada buna bakın diye kimseye bir önerme yapmadım, yapmam. Sizin kendinizi keşfedebilmeniz önemli. Nasıl türlerden hoşlanıyorsunuz?, Çok kalın kitaplar sizin geri çekilmenizi mi sağlıyor? Hangi türlerin içinde kendinizi iyi hissediyorsunuz ve kitap akıp gidiyor ? Buna sizin karar vermeniz gerekiyor. Kendi zevkleriniz doğrultusunda bir seçim yapmanızı öneriyorum. İlla gidip best seller bir kitap satın almanıza gerek yok. Zaten onu seveceğiniz de şüpheli? Bütün dünya sevse de siz ondan hoşlanmayabilirsiniz. O yüzden kitap satın alırken çeşidi bol tutun elinizden geldiğince… Eminim kendi kitabınızı keşfedeceksiniz. İlla bir öneri istiyorsanız. Livaneliden Serenada bakın. Yüzde yüz herkes sever denilmese de, yüzde doksan seveceğinizi düşünüyorum.
Okumak sanat kadar güzel ve müthiş bir özgürlüktür. 

Dansla kalın, sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI