SEVGİ VE SAYGIYLA… - ATA IVAK

3 Nisan 2021 Cumartesi

Tarihler 3 Nisan 2015’i gösterdiğinde, bu günden tam altı sene önce, çok büyük bir sanatçı aramızdan ayrıldı. O, ömrünü müziğe adamış Türk popunun usta ismi Kayahan. Aşkı, acıyı, sevgiyi, tutkuyu en güzel anlatan şarkıların yegâne bestecisinden bahsediyorum. Hepiniz onu çok iyi tanıyorsunuz. Ona yetişemeyen kuşaklarda ileride sadece şarkılarını dinleyebilecek. 

Bıraktığı değerli miras torunlarının torunlarını dahi gülümsetecek, hüzünlendirecek, hayal kurduracak kadar kıymetli. Kayahan’ın yazdığı birçok şarkı yaşanmışlıklarından ileri gelmektedir. Bunu şarkılarını severek dinleyen birçok kişi bilmez. O gün içinde yaşadıklarını yaşamın ona hissettirdiklerini hep not alır, hayatın ona verdiği  hüzünleri sevinçleri hep kelimelere döker ve ‘Asırlardır yalnızım’ dan tutunda, ‘Sabahlar Uzak’ nağmeleriyle başlayan uykusuz yalnız gecelerde gitarıyla yaptığı arkadaşlığı bugünün unutulmaz bestelerine adını yazdırır. Onun şarkılarında hep ayrı bir hikaye saklıdır. 1991 yılında çıkardığı,  ‘Yemin Ettim’ albümümle yer yerinden oynar. Bugün dahi konserlerinde Kayahan şarkısı okumayan sanatçı neredeyse yoktur diyebilirim. 

Altmışlar, yetmişler ve tabiki seksenler kuşağı onu çok iyi tanır ve sever. Mutlaka bu yıllarda doğanların evlerine Kayahan kasetleri girmiştir. Yaşam akıp giderken fonda çalar bütün şarkılar sırayla. Özelliklede tren ve otobüs yolculuklarında çok fazla dinlediğimi hatırlıyorum. Kasetin A yüzü biter sonra B yüzü başlar. İtinayla sıkılmadan her şarkı tekrar tekrar dinlenir. Seyahat ederken aşılan karlı yolların, dağların tepelerin, ya da tam tersi bahar aylarında çiçek açmış tepelere eşlik eden Kayahan şarkıları insanın içini güneş gibi ısıtır her zaman. Sevinçli, umutlu zaman zaman muziptir. Şarkıların hüzünde öyle bir hüzündür ki içinizi acıtmadan yüreğinize dokunur defalarca… 
Hani sanki biri kalbinizden tutup çeker ya,  ‘gel bakim buraya !’ diye işte aynen böyle hissettirir size. Yıllar geçse de bu nağmeler Türk pop müziğinin mihenk taşlarından biri olarak kalacak her zaman dillerde ve gönüllerde olacak. Zaten insana bırakılan en büyük mirasta budur bence. Kayahan’ın cenaze töreni sonrası mıydı ölümünün hemen ardından gerçekleşen bir konuşma mıydı tam hatırlayamıyorum şimdi. Çok net ifade edersem yalan söylemiş olurum. Sevgili kızı Beste, babasıyla konuşmuş. Kayahan ona ‘Sen benim bu hayattaki en değerli bestemsin’ demişti. Beste için yazmış olduğu bir şarkı da var. Bugün bir çok anne çocuğunu uyuturken onunla hikaye paylaşıyor. E bebeğim ismi. Bilirsiniz. İşte bir çocuğa bırakılabilecek bence çok değerli bir miras bu. Hayatta maddi anlamda elinize aldığınız birçok şey elinizden gelip geçebilir. Ancak böyle anılar, şarkılar ve hatıralar asla bir yere gitmez. Beste de bunun farkında olacak ki zaten mikrofonlara konuşurken gözyaşlarını tutamıyordu.
 
Miras demişken, aslında bizler için de dans ve müzik, atalarımızdan kalan ve en önemlisi evrensel olan  en güzel miras değil mi? Nerede hangi şartlar altında hangi duygu içinde olursanız olun size kendinizi, sevdiklerinizi ve belki de ailenizi hatırlatacak bir melodi bütün gününüzün şahane geçmesini sağlayabiliyor. En çok sevdiğiniz ya da en burnunuzda tüten insanları size hatırlatan müzik, hayatımızın vazgeçilmez bir aracı. 

Dans da birçoğumuz için öyle… En sıkıntılı anlarda deşarj olduğumuz, stresimizi azaltan, bizi mutlu eden, anılarla, hatıralarla, arkadaşlıklarla daha da güçlendirdiğimiz bir alan. Bazıları için tabi anlamı belki de burada ifade ettiğimden daha fazla olabilir. Büyük üstat Kayahan da bunu çok iyi bilen ve notaları adeta insanların hayatına nakşedercesine besteler ortaya koymuş büyük bir ustaydı. Mekanı cennet olsun.  

Bütün albümleri bizlerin arşivinde mevcut olan Kayahan’ın birçok kişi için şarkıların dışında unutulmayan sözleri de var. Benim için en unutulmaz olan ve albümü aldığımda kapağın içini açıp okuduğum anı dün gibi hatırladığım bir cümle var ki, kendisi birçok röportajında bunu hep söylüyordu. Birçok kişi de bugün bu sözle onun resim ve şarkıların paylaşıyor. 
‘Yolu Sevgiden Geçen Herkesle, Bir gün Bir Yerlerde Buluşuruz.’

 Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI