SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI - Ata Ivak

12 Nisan 2019 Cuma

Hepimizin gün içinde vazgeçemediği yada vazgeçmek istemediği birçok takıntısı ve bağımlılığı var. Bu kullandığımız elimizden düşmeyen kafamızı kaldıramadığımız bağımlılıklarımız size masum gibi görünse de, aslında çok da masum değiller. Hatta çocukların elinde çok tehlikeli boyutlara kadar gidebilecek potansiyeldeler maalesef. Evet herkes ne’den bahsettiğimi anlamıştır sanırım. Sosyal medya bağımlılığından bahsediyorum. Gerçek dünya ile uzaktan yakından alakası  olmayan hayatların izlenip insanların kendilerini mutsuz ettikleri bir yer burası. Aslında başlangıçta masum bir kafa dağıtma ortamı gibi görünsede aslında öyle olmayan insanlara: ‘ Sen yetersiz, başarısız ve çirkinsin’ diyen ,gerçek dünyadan çok çok farklı bir ortam burası.  Bu eleştirim kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Elbette doğru ve gerekli bilgilere ulaşabilirlik açısından bulunmaz bir nimet ve muhteşem bir buluş. Bunu ayrı bir cebe koyuyorum. Ancak diğer yönüyle maalesef başta küçük çocuklarımız olmak üzere bizlerde bir girdabın içindeyiz ve birçoğumuz bunun farkında değiliz.

Son zamanlarda bunun üzerine çizilen karikatürler yazılan yazılar dikkatinizi çekmiştir. İnsanlar artık birbirlerinin gözlerinin içine bakıp konuşmuyorlar. Herkes elindeki tablete yada telefona bakıyor. İşin acı tarafı da sosyal ortamların birçoğunda bu durum böyle. İnsanlar sohbet etmek için yada spor yapmak için bir araya geliyorlar ama herkesin gözü başka bir dünyaya takılmış. Boş ve amaçsız ancak tatlı gelen bir tarafıyla herkesi içine alan bir dünyada kaybolmuşlar. Bunlar hepimiz için alışılmış durumlar. Ben şu soruyu kendimize soralım diyorum : Buna neden izin verdik ? yada veriyoruz.?  Ne eksikdi ki hayatımızda bunla doldurmaya çalıştık yıllarca?.  Bunu kendimize sormamız gerekiyor. Kendimizi yargılamamız gerekiyor. Çünkü arkamızdan bir nesil geliyor. Biz büyüklerimizden çok güzel hikayeler dinlerdik, sohbet ortamlarının keyfinden, paylaşmaktan, güven duygusundan tutunda, hep beraber oynanan oyunlardan sosyal ilişkilerin güzelliğine kadar birçok şey anlatılır hala. Sorsanız anlatırlar büyük bir keyifle tekrar tekrar…

 Peki siz ilerde çocuklarınıza ne anlatacaksınız. ? Bunu hiç düşündünüz mü. Hayatımızdan bu sosyal medya bağımlılığı neler götürüyor ne kadar zaman çalıyor dönüp baktınız mı geriye hiç ? Sanmıyorum. Ama artık bakma zamanı geldi de geçiyor. Herşeyi dozunda yeteri kadar kullanıp kalan zamanları hayatımıza ayırmamız  gerekiyor . Hepimizin kaliteli  ilişkilere, birbirinin gözüne bakarak sohbet eden insanlara, karşılıklı verilen değerlere, kahkahalara, hep birlikte spor yapmaya ve dans etmeye ihtiyacı var. İşte o zaman gerçekten yaşamaya başlıyorsunuz.

Dansla ve sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere… 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI