UNUTULMAZ BİR BAYRAM - Ata Ivak

27 Mayıs 2020 Çarşamba

Öncelikle herkesin bayramını kutluyorum. Hayatımızda hiç unutulmayacak ve yıllar geçse de hatırlanacak kadar tuhaf bir bayram geçiriyoruz. Sevdiklerimizi görüntülü aramalarla görüp bayramlarını kutluyoruz. Onları şarkılar ve güzel sözlerle  mutlu etmeye çalışıyoruz. İlk defa sarılmadan, öpmeden, el sıkışmadan ve büyüklerin elleri öpülmeden bir bayram geldi geçiyor.

Gerçekten düşününce ilerde torunlarımıza anlatacağımız bir hikaye bu.  Bütün dünya bu durumda.
Hatta bizden daha da katı tedbirler uygulayan ülkelerde var. Ancak çok şükür ki yine de en iyi durumda olan ülke biziz. Ancak bu kuralların getirdiği zorunlu haller eminim ki diğer ülkelerdeki insanlardan daha zor geliyor bize. Neden derseniz. Biz gerektiğinde bir el sıkışmayla bir sarılmayla iş bitiren, annelerimizin ellerini öpüp hayır dualarını almadan işe başlamayan, dostlarımıza sıkı sıkı sarılmaktan hoşlanan duygusal insanlarız. Bu yüzden tahmin edersiniz ki iki katı zor gelen bir durumu yaşıyoruz. Bir yokluğu paylaşıyoruz sanki hep birlikte...


Çok fazla olumsuz durumla karşı karşıya kaldık. Savunmasız, çaresiz günler geçirdik her birimiz. Ama ben yinede bu zamanın bize bir parçada olsa iyi gelen tarafları olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü öncelikle, her ne kadar temiz bir millet olsak da daha fazla hijyene dikkat etmeyi öğrendik.  Ailemizle vakit geçirerek onların durumunu gözlemlemek ve buna göre ileriye yönelik plan yapma şansımız oldu. Kirlettiğimiz sokakların, her gün aşındırdığımız ve aşındırırken sıkıldığımız, çalışırken söylendiğimiz yolların kıymetini öğrendik. En önemlisi sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu rahat rahat nefes almanın evde uyuyabilmenin huzurunun ne kadar kıymetli olduğunu öğrendik. Aslında bu durumlar hep kıymetliydi ama biz uzunca bir süredir bunu unutmuştuk.  Şimdi hatırladık. Şimdi anlıyoruz nelerin daha fazla kıymetli ve önemli olması gerektiğini …

Bayram da bugünlerin bir parçası oldu ister istemez. Ben her bayram mutlaka bir etkinlik yapardım. Dans akşamları her bayramın üçüncü gününde veya son gününde ekibimle birlikte düzenlenir ve o gün görmediğim birçok dostumla, dans ve müzikseverlerle buluşurduk. Gecenin geç saatlerine kadar dans devam eder. İnsanlar bu keyifli sosyal ortamın tadına doyamazdı.  Bugün o kadar çok mesaj o kadar çok geçen senelere ait anı fotoları aldım ki inanamazsınız. İnsanlar özlemenin yanı sıra, neredeyse ilk etkinlik akşamı için yanıp tutuşuyor. Benden bir tarih yada içlerini rahatlatan bir cevap bekliyorlar. İnanın bende çok istiyorum. Ama bu durumun bizleri daha zor şartlara getirmesini de istemiyorum. O yüzden zaten bu kadar süre bekledik ve bekliyoruz.

İnanın bugünler geçtiğinde yine en heyecanlı en tutkulu dans akşamlarında  hep beraber olacağız. Dansın en güzel yanı onu tekrar hatırlamak ve tekrar aynı müziği duyduğunda aynı adımlarla dans edebilmektir. Evde egzersizlere ve pratiklere devam edin.  Ne kadar çok özlesekte adım adım normalleşmeye gittiğimiz bugünlerde bizlerde ve siz dansseverlerde sabırla bekliyorsunuz. Eminim ki bu sabrın sonu bizi çok güzel günlere ulaştıracak.  O yüzden bugünlerin çok daha yakın olduğunu bilin ve bir parça daha sabredin. 

Dansla kalın. Sağlıcakla kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI