Neden RTÜK! - Aynur BAYATLIER

5 Ağustos 2019 Pazartesi

Dün bir habere denk geldim, çok sevgili Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netflix’e kontrol getiriyormuş. Beni çok güldürdü bu haber, aslında şaşırmadık beklenen bir durum bu Türkiye için. 

Hayır, benim anlamadığım şey şu, rastgele televizyondan bir dizi açalım; kadına şiddet, taciz, kan, savaş bu gibi konular gayet rahat sergilenirken, Kendi istek ve irademizle parasını vererek abone olduğumuz bir internet yayınının RTÜK tarafından denetlenip sansürlenmesi akıl alır şey değil, tamamen mantık dışı. 

Zaten bütün bu şiddet unsurları uygun ama sevişmek, sigara içmek, alkol almak uygunsuz yahu siz aile dizisi diye adlandırıp köyün ağasıyla 10 yaşındaki kızın evlenmesini gözümüze soktunuz yıllarca, bununla da yetinmeyip her kanalda mafya kılıklı, silahlı, zorba adamların dizilerini polisiye diye yayınladınız. 

Zaten bir çoğumuz evde televizyon açmıyoruz ki sebebi aşikar, bütün diziler aynı konu, aynı kurgu bırakında tercih yapabildiğimiz bir platformda biz karar verelim ne görmek istiyoruz ne istemiyoruz. Bir kesim bu dizilerdeki unsurların özendirici olduğunu savunuyor bu konuda hem fikiriz zaten alkol, sigara vb. her şeye özendiriliyor ama şiddet, savaş bunlara özendirilmiyor haklısınız…

                                                                         Aynur Bayatlıer

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI