Eroinle Ölümüne Dans! - Betül Ertuğrul

14 Mayıs 2019 Salı

Romanda iki kahraman var: Eylül ve Dünya,
Dünya, parçalanmış bir ailenin dışlanmış bireyi. Eylül ise ailesinin prensesi; el bebek gül bebek büyütülmüş, en iyi okullarda okutulmuş, pırıl pırıl bir yaşama sahip bir genç kız.
Bu farklı iki hayatın Dünya'sı ve Eylül'ü tek bir ortak paydada buluşuyorlar. Eroin!

Kitabın içeriğinden bahsetmem gerekirse;

"Dünya eroin bağımlısıdır ama hep bırakmaya çalışsa da bunu bir türlü başaramamıştır. Sadece haftasonları içer ve bir süre sonra bu partilere Eylül'de katılır. Eylül, "ben içsem bile kendimi kontrol ederim, bağımlı olmam." diye düşünür. Artık Eylül de her cumartesi gecesi yapılan eroin partilerine katılır ve orada Tarık ile tanışır. Tarık bu gibi partilerde tanınan, çok saygın yeri olan bir adamdır. Eylül ve Tarık bir süre sonra birbirlerinden etkilenirler ve görüşmeye başlarlar. Günler, aylar geçer ve kendini kontrol edebileceğini düşünen Eylül bağımlı olur.
Dünya, herkes tarafından dışlanmış, hayatın bütün yükünü tek başına üstlenmiş bir genç kız. Ailesi Dünya'yı sahiplenmediği gibi erkek arkadaşı da hamile olan Dünya'yı ortada bırakıp gider. Eroin bağımlısı olan bir genç kızın karnında çocuğuyla yapayalnız geçirdiği zor günler sonucunda, Dünya bebeğini aldırmak zorunda kalmıştır ve perişan haldedir. Gün geçtikçe daha fazla bağımlı olan Eylül ise Dünya'dan daha iyi bir halde değildir.
Kendini daha iyi hissettiğini düşündüğü bir gün Eylül okula gider ve geri döndüğünde ise Dünya'yı evde bulamaz. Arkadaşını aramak için apartmanın kapısından çıkacakken bodrum kattan bir ışıltı çarpar gözüne. O ışıltı Dünya'nın saç tokasıdır.
Yaşadığı acılara daha fazla dayanamayan Dünya altın vuruşla hayatına son vermiştir.
Eylül en yakın arkadaşını kaybetmenin yoğun bunalımını yaşamaktadır ve o da hayatına son vermeyi düşünürken ailesi ve arkadaşları tarafından engellenerek hayata tutunmuştur."

"Eroinle Dans" bugüne kadar okuduğum en etkileyici, en sürükleyici kitap. İleride bir çocuğum olursa "Al evladım, oku!" diyebileceğim tek kitap.
Beni bu denli etkileyen başka bir roman olmadı bu zamana kadar. Arkadaş sıfatının hayatta ne kadar önemli olduğunu anlatan ve yaşananlardan hayat dersi çıkarmamızı sağlayan bu kitabı okumanızı çok içten tavsiye ederim.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI